Uit de Practijk minder gebruik uan extra-ontbijt. Bij gevechtsoefeningen, op marschen, waarbij de troep laat thuiskomt, wordt door den C. Ct. nog veel ie veel gebruik gemaakt van het z. g. extra-ontbijt in den vorm van ketoepat als anderszins. Een extra-ontbijt is een dure liefhebberij en spreekt de menagefondsen duchtig aan. Voor één enkele keer gaat dat wel, maar als er in een maand meerdere groote oefeningen worden georganiseerd, dan is het een heele toer om op die wijze met de gelden rond te komen. Ik heb nooit een extra-ontbijt verstrekt aan de compagnie, doch regelde het als volgt: 's Morgens kreeg de man zijn gewone ontbijt. De kok had echter overeenkomstig mijne instructiën het middagmaal tevens bereid met uitzondering van de soep. Dit middagmaal kreeg de man gelijktijdig met zijn ontbijt, doch moest het bewaren in zijn eetketel. Het was mij overigens onverschillig, welke der twee maaltijden de man wenschte mede te nemen, mits hij maar een gevulde eetketel had (de broodeters bewaarden als regel het brood, tenminste de Amboineezen). De menagemeester kreeg opdracht om te zorgen, dat een half uur na thuiskomst de soep verstrekt kon worden, het vermoedelijke uur werd hem medegedeeld. Tijdens den marsch (de oefening) mocht de man eerst eten op mijn last. Het tijdstip regelde ik in verband met de orders van den korpscommandant, doch het stemde als regel overeen met het gewone etensuur in het kampement. Bij thuiskomst vond de man zijn soep gereed Wat is het voordeel hiervan: 1- De menagefondsen ondergaan geen noodelooze aderlating. 2. De man krijgt onderweg voldoende eten voor de behoef te van het lichaam, terwijl een gezonde soldatenmaag, bij thuiskomst wederom hongerig zijnde, wordt tevreden gesteld met soep, die de maag „zoet" houdt tot het zeer aanstaande avondmaal. 732

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 70