De militaire veterinaire dienst. De Commissie heeft, in verband met de haar gegeven op dracht, dit onderdeel van den militairen geneeskundigen dienst niet in haar onderzoek betrokken, waartoe zij overigens geheel onbevoegd zou geweest zijn. Zij wil echter niet nalaten op te merken, dat naar hare meening de samenkoppeling van den militair geneeskundigen dienst en een militair veterinairen dienst onder de eenhoofdige leiding van den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht voldoende reden van bestaan niet meer heeft. De veeartsenijkunde is tot eene zelfstandige wetenschap uit gegroeid. Aan de belangen van den veterinairen dienst bij het leger kan het opdragen der lei ding aan een niet deskundige slechts scha- d e n.) Spatieering van referent in het Tijdschrift voor Dierge neeskunde). Reorganisatie van den veterinairen dienst acht de commissie dringend noodig. Dat eene commissie met opdracht deze reorganisatie voor te bereiden aan den militair veterinairen dienst d e mate van zelfstandigheid en verantwoordelijkheid zal wenschen te geven, die het dienstvak voor het vervullen zijner taak en de ontwikkeling van de kennis en de bekwaamheid zijner officieren en van zijn minder personeel behoeft, lijkt niet twijfelachtig Een groot legerbelang zal daarmede gediend zijn. Een ontwerpregeling is enkele jaren geleden op last van den Minister van Oorlog gemaakt, doch tot uitvoering daarvan is het niet gekomen. In verband met de samenstelling van de commissie, voor het meerendeel uit geneeskundigen bestaande en ten deele van nabij bekend met de taak van den militairen veterinairen dienst, mag worden gezegd, dat in Nederland het verouderde standpunt van de voogdij van geneeskundigen over veterinairen is overwon nen. Niet alleen acht men de laatsten in staat hun eigen zaken te regelen, men gaat zelf verder en houdt het opdragen van de leiding van de militaire diergeneeskundige aangelegenheden aan een geneeskundige schadelijk voor de legerbelangen. Wij hopen van harte, dat de Minister van Oorlog de mee ning der commissie weldra zal omzetten in voorschriften, wel ke het Nederlandsche leger voor verdere schade in dit opzicht zullen behoeden, door de tijdens de mobilisatie zelfstandig werkende militaire veterinaire dienst als een afzonderlijken tak van dienst uit de demobilisatie te voorschijn te doen treden. v. d. B. 739

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 77