Ouerzicht ouer Dederlandsche mili taire tijdschriften. Militaire Spectator No. 4. Reserve Luit. Kol. Hackstroh levert zeer interessante be schouwingen en conclusies omtrent de wenschelijkheid van het al of niet bezigen van gewapend beton voor semi-permanente en permanente schuilplaatsen en andere verdedigingswerken. Aan de innige samenvoeging van het ijzer en de beton kle ven belangrijke nadeelen, waarvan de voornaamste zijn: 1 dat gietbeton inplaats van stampbeton gebruikt wordt, waardoor zwakke plekken onder het ijzerwerk ontstaan, 2. dat in gewa pend beton van den aanvang af inwendige spanningen aanwezig zijn, die aanleiding kunnen geven tot het ontstaan van een groot aantal kleine scheurtjes, 3. dat tengevolge van belasting of andere uitwendige invloeden (schokken, trillingen, mijnwer- king) juist door de aanwezigheid van het ijzer een groot aantal fijne scheurtjes in het cementbeton ontstaan, 4. dat de kleine scheurtjes in 2 en 3 genoemd aanleiding geven tot verminde ring van het weerstandsvermogen der constructie en tot roesting, op den duur tot invreting van de ijzeren wapening, waardoor zij niet meer aan het doel beantwoorden zal. Schr. komt tot de conclusie liever gewoon cementbeton te gebruiken, dat gedekt wordt door- of aangebracht wordt op een laag spoorstaven. „Lichaamsoefeningen in het leger", door Kapitein Vogel. Schr. beantwoordt de vraag: „welke lichaamsoefeningen zijn voor het legei de beste als volgt: „Voor recruten voornamelijk vormen gymnastiek en dan uitsluitend oefeningen, waarvan het physiolo- gisch resultaat te verklaren is, aangevuld met oefeningen in het -overschrijden van hindernissen en spelen; terwijl voor kader en afgerichte manschappen de lichte athletiek op den voorgrond be hoort te treden, zonder echter de gymnastiek geheel los te laten". „Het anti-militairisme" door kap. De Gelder. Schr. geeft een •overzicht van degenen, die zich schikken onder den vaan der 748

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 86