Verbetering. Blijkens een op de Handelingen van den Volksraad verschenen aanvullingsblad behoort na regel 6 v.b. op blz. 627 te volgen De Amerikaansche vloot had zeven gewonden, geen één man gedood, slechts één der bodems was licht beschadigd. Nog denzelfden dag werd het fort van Santiago veroverd, gelegen tegenover de hoofdstad Manila, en werd daar de Stars and Stripes geheschen. Met dat wapenfeit was het lot der Philippijnen bezegeld en zonk de Spaansche vlag, die daar gedurende 400 jaar onafge broken gewapperd had. Den volgenden dag bracht de Heraldo te Madrid het fatale bericht. Ze leverde er het volgende commentaar bij „Het was geen gril, geen luim van het oorlogsgeluk. Van af het eerste schot waren onze lichte, kleine schepen a la merci van de formidabele, Amerikaansche oorlogsvloot. Ze waren voorbestemd onder te gaan, één voor één, in het vernietigend vuur der zware vijandelijke batterijen. Ze waren onmachtig, ze waren zonder gevechtswaarde, ver dedigd als ze werden alleen door den heldenmoed en het veege lijf der opgeofferde Spaansche bemanning. Wat bleef er over van onze illusie, dat de Philippijnen ver dedigd waren? Waar waren al die voortdurende en zoolang getroffen maatre gelen van jaren en jaren, waarover steeds het stilzwijgen was bewaard en waarop onze blinde natie steeds had vertrouwd De Voorzitter. Wil U zich zeer bekorten? De heer Van der Jagt. Mijnheer de Voorzitter, ik kom aan het einde. Moge nooit de dag aanbreken, dat ook Nederland zich de vraag zal moeten voorleggenWaar waren onze kanonnen, waar waren onze torpedo's Moge het niet waar zijn, dat onze nationale energie aan het verslappen is. Moge het niet waar zijn, dat Jan Salie over het Nederland- sche volk is vaardig geworden. 755

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 93