mi 335» De opleiding aan de öoogere Hrijgsschool. Sedert eenigen tijd is in Nederland eene commissie bezig met het ontwerpen van voorstellen tot verbetering van de op leiding aan de Hoogere Krijgsschool. Met groote belangstelling worden de uitkomsten van den arbeid dezer commissie tegemoet gezien; er valt inderdaad veel te verbeteren om de Hoogere Krijgsschool volkomen te doen beantwoorden aan haar doel, namelijk de vorming van officieren in algemeen krijgskundige richting en voor den dienst bij den generalen staf Terecht verlangt art. 14 van het Voorschrift voor de Hoogere Krijgsschool, dat er naar gestreefd worde, dat de leerlingen zich een zelfstandig en op goede gronden berustend oordeel vormen omtrent militaire en algemeen wetenschappelijke onder werpen en zij zich daarbij gewennen hunne gedachten snel, beknopt en toch duidelijk uit te drukken. Het ligt voor de hand, dat hiertoe eigen studie noodzakelijk is, waarvoor de leeraars in hunne lessen de grondslagen leggen. Maar dan mogen de lesuren een zeker maximum niet te boven gaan, opdat er inderdaad genoegzame tijd voor eigen studie overblijve. Vandaar, dat men bijv. een vijftiental jaren geleden er toe overging de lessen van 1 Vt uur door lessen van 1 uur te vervangen, zonder haar aantal te vergrooten en was men langzamerhand zoo ver gekomen, dat in den namiddag geen les gegeven werd, ten minste niet aan de leerlingen van het leger in Nederland. De leerlingen van het Leger in Nederl.-lndië waren en zijn niet zoo begunstigd, omdat hun leerplan bovendien nog de zg. lndologische vakken omvat, t.w. Maleisch, Javaansch, Mohame- daansch Recht en Staats- en Administratief Recht van Ned.- Indië. De intendance cursus blijft hier buiten beschouwing. 765

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 11