gevergd zijn, om de opleiding van al deze menschen in hunne eigen taal te laten plaats hebben en daar onder de Menadoneezen het Maleisch algemeen bekend is, is gebruik van deze taal voldoende zij is verder ook van belang als algemeene omgangs taal in onzen archipel. Alzoo is grondige kennis vanjavaansch en Maleisch onmisbaar voor den troepenofficier en deze eisch is volstrekt niet overdrevenin de veeltalige Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie en in het Britsch-Indische leger wordt veel meer taalkennis van den officier gevergd dan bij ons Maar de onderwijzer moet niet alleen de taal zijner leerlingen kennen, doch ook kennis hebben van hunne geaardheid van de drijfveeren, welke hun gemoedsleven beheerschen, en onder die drijfveeren neemt de godsdienst eene voorname plaats in. En daar het grootste deel onzer Inl. militairen den Mohame- daanschen godsdienst belijdt, is voor den troepenofficier kennis van den Islam en de daarop berustende rechtsverhoudingen van groot belang, temeer, omdat tegenwoordig de aanhangers van den Islam meer godsdienstijver dan vroeger aan den dag leggen. Kennis van het Indische staats- en administratief recht is voor den troepenofficier als zoodanig niet noodig, daarentegen voor hen, die op den generalen staf of op andere belangrijke bureau's van het D. v. O. werken, van veel belang, vooral sedert het uitzicht op eene volksvertegenwoordiging in lndië geopend is. Ik meen in het voorgaande aangetoond te hebben, dat kennis van Javaansch, Maleisch en Mohamedaansch recht noodzakelijk is voor alle troepenofficieren en niet in het bijzonder van hen, die later als bevelhebbers van grootere troepenafdeelingen of als officieren van den generalen staf zullen optreden. Nu is er natuurlijk niets tegen, is het zelfs zeer aan te bevelen, eene gelegenheid te scheppen, alwaar de vroeger, op K. M. A. en H. C. verkregen kennis van die vakken wordt uitgebreid, maar deze gelegenheid behoort eene andere te zijn dan de H. K. S., welke voor een slechts beperkt aantal leerlingen toegankelijk is en waar de studie der drie genoemde vakken en die van de zuiver militare vakken elkander in den weg zitten. 0). Niet alleen de gewone ethnographie, doch ook de krijgsgeschie denis leveren de hiervoor noodige gegevens. 767

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 13