Het staats- en administratief recht van Ned. indië blijve echter, in aansluiting met het algemeene Nederlandsche Staatsrecht, op het leerplan der H. K. S.wanneer het onderwijs in dit vak tot het strikt noodige beperkt wordt hetgeen in de praktijk reeds geschiedt behoeft het niet tot schadelijke overlading te leiden. Ieder, die de H. K. S. doorloopen heeft, zal met mij de groote voordeelen van het schrappen van drie Indolo- gische vakken beseffen. Maar men kan nog verder gaan en wel door ook het onderwijs in de militaire gezondheids leer naar K. M. A. en H. C. te verplaatsen. Evenmin als het onderwijs in Javaansch, Maleisch en Moh. recht, mag onderwijs in dit vak beperkt blijven tot de vorming in alge meen krijgskundige richting en voor den dienst bij den generalen staf; vooral in Indië, waar de hygiënische toestanden eigenlijk nog alles te wenschen over laten, is kennis van de militaire gezondheidsleer voor alle troepenofficieren onontbeerlijk, opdat meer en beter dan thans in kampementen, kantonnementen en bivak's de regels der hygiëne in acht genomen worden. Is eenmaal dienstplicht onder de inheemsche bewoners dezer gewesten ingevoerd, dan zal de kennis, welke de troepen officieren van de gezondheidsleer bezitten, van groot maat schappelijk nut blijken, omdat de dienstplichtigen de in de kazerne aangeleerde hygiënische regels na vertrek met groot verlof onder de bevolking verbreiden, en dus in belangrijke mate tot verbetering van de ongelukkige toestanden in de kampongs kunnen bijdragen. Om echter de H. K, S. beter dan nu aan hare bestemming te laten beantwoorden, is verplaatsing van een viertal vakken naar de opleiding van den troepen-officier niet voldoende. De tactiek en de strategie berusten op de lessen der krijgs geschiedenis, dat is waar, maar daartoe behoort de studie der krijgsgeschiedenis op een anderen, ruimeren grondslag te staan, dan thans meestal het geval is. Immers, de krijgsgeschie denis moet ook dienen om den strijder, den mensch met al ziine deugden en gebreken, onder den invloed der oorlogsom standigheden te leeren kennen en om eene dergelijke studie vruchtdragend te doen zijn, is eenige kennis van de psychologie noodzakelijk. 768

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 14