Reeds ongeveer dertig jaren geleden schreef Fritz Hoenig als motto boven zijn meesterwerk „Zwei Brigaden" „Die vervollkommneten Schuszwaffen haben die Truppenfithrung im Kampf nicht nur verandert, sondern auch eingeschrankt und erschwert. Will ein Heer nicht auf den Sieg verzichten, so musz die Taktik psychologischer werden". In overeenstemming daarmede dient naast de bestudeering der materiëele beteekenis van de historische feiten, welke ons de uitwerking der wapenen, den invloed van het terrein, enz., enz., leert kennen, hun psychologische beteekenis op stelselmatige wijze te worden ontleed en besproken en daarom is kennis ook van onze eigen krijgsgeschiedenis, al levert deze misschien op zuiver strategisch en tactisch gebied weinig of niets van belang op, onontbeerlijk, want zij verschaft de eenige gelegen heid om ons een denkbeeld te vormen, hoe ons veelsoortig soldatenmateriaal zich vroeger onder den invloed van levens gevaar, vermoeienissen en ontberingen, voor- en tegenspoed ge dragen heeft (2), in welke richting de vredesopleiding de daar door aan het licht gekomen eigenaardigheden moet leiden en ontwikkelen, in hoeverre de gevechtsvoorschriften daarmede rekening moeten houden, enz., enz.de H. K. S. behoort tot eene dergelijke bestudeering der krijgsgeschiedenis den weg te wijzen. Tot dusverre heeft men bij het onderwijs aan de H. K S. niet voldoende doen uitkomen, dat de oorlog in de eerste plaats met menschen, in de tweede plaats met materieel en met paar den gevoerd wordt, dat het derhalve niet aangaat aan wapenleer, versterkingskunst en paardenkennis meer belang toe te kennen dan aan menschenkennis. Groote veldheeren zijn immer groote menschenkenners geweest; de komende reorganisatie van het militaire onderwijs moge alzoo de studie van alle vakken, die het gebruik van troepen in oorlogstijd leeren, op psychologischen grondslag vestigen. (1) Later uitgegeven onder den titel „Untersuchungen über die Taktik der Zukunft". (2) Het is te hopen, dat de jonge Krijgsgeschiedkundige Afdeeiing van den Generalen Staf hare nasporingen ook over dit gebied uitstrekt. 769

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 15