a. Schuilplaatsen in laag terrein. Dekking is gewenscht tegen geschutvuur, le uit vlakbaange- schut, 2e uit worpgeschut. 1. Is gewoonlijk mogelijk, gronddekking van voren van 3 a 4 M. is voldoende; de invalshoek op 4000 M. is 13°, d.i. onder 1/4; een helling van het bovenvlak der schuilplaats van 1/4 is dus afdoende (fig. 30). 2. Is onmogelijk tegen voltreffers, dekking tegen worpvuur van 10 a 12 cM. Hw. eischt 2 M. grond en hout, tegen worpvuur van 15 cM. Hw. 5 a 6 M. grond; tenzij dus ge wapend beton of ijzer kan worden toegepast, moet volstaan worden met scherfvrijheideen minimum van 0.40 M. grond, liever 1 M., noodig tegen scherven van 15 cM. Hw., is daarvoor vereischt. Verschillende constructies. 1. Het maken van scherfvrije nissen in de borstwering of lie ver er achter; voornl. toe te passen bij borstweringen geheel of grootendeels in ophooging. Het gebruik van op het maaiveld geplaatste jukken werkt beter en vlugger dan het inslaan van palen (fig. 31); gelet moet worden op een goed schoorverbandde schuilplaats op zichzelf moet een onvervormbaar geheel zijn, bestand tegen mijnwer- king. Het bovenvlak krijgt een kleine helling en wordt zoo mogelijk afgedekt met planken, bij gebrek daarvan peloepoeh of sesak, waarop asphaltvilt, c. q. golfijzer, tegen regenwater. Op het asphaltvilt komt eerst een laagje zand van 5 cM., al vorens het rondhout erop wordt aangebracht dienende tegen het stukdrukken van het asphaltvilt. Bij gebrek aan asphalt vilt e.d. zijn wellicht elkaar dekkende halve bamboes te ge bruiken. Schuilplaatsen, waar de dekkende laag rechtstreeks op de jukken wordt gelegd, zijn vrijwel onbewoonbaar, alléén voor de bewakingsbezetting desnoods toe te passen. Schuilnissen van rechthoekige doorsnede zijn aan te brengen achter een reeds bestaande loopgraaf; wordt de schuilplaats in den aan vang reeds gesteld, dan is een trapeziumvorm practischer (zie fig- 32 a en b). Als materiaal voor de gebinten zoo mogelijk geen bamboe toepassen, maar hout of palmstammen; de boven dekking kan bestaan uit rondhout met grond of een be- 773 I. M. T. 48 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 25