kleeding van sesak e. d.de bekleeding der wanden is desnoods alleen van sesak of peloepoeh. De houtverbindingen der jukken kunnen primitief zijn, indien maar goed schoorverband wordt aangebracht (kan een bekleeding worden toegepast, dan werkt deze reeds als schoorverband; daar dit materiaal in Indië zel den verkrijgbaar is, moet hier daarom des te meer op worden gelet). In de Nieuwe Holl. Waterlinie worden toegepast nissen van, gewapend beton, bestaande uit jukken met dekplaten (fig. 33); later werd dit type vervangen door een aaneenschakeling van gewapend-betonjukken (fig. 35.). Voor de veldversterkingskunst hebben deze alleen waarde, indien ze in depot's achter de linie zijn opgelegd, c. q. worden aangemaakt. De hoogte der schuil plaatsen achter de vuurlijn moet overeenkomen met het arm- steunvlak; de binnenwerksche maat wordt dan 1 M.; een breedte van 1 M. is voldoende voor één rij zittende manschappen, die ieder een lengte van 60 cM. noodig hebben, voor twee rijen zittende manschappen is 1.30 M. breedte noodig, iedere man behoeft dan 0.75 M. lengte. De tusschenruimte tusschen de jukken, die het profiel ver nauwen, moet rekening houden met de benoodigde ruimte voor 1 manbij 2 rijen manschappen dus 0.75 of 1,50, bij 1 rij 0.60, 1.20, 1.80 M. 2. Overdekken van een ingravingsleuf. Dit type schuilplaats is het vlugste te maken (behalve bij borstweringen geheel in ophooging); het past zich volkomen aan bij het loopgraafprofiel met minimum grondverzet, niet de gevechtsloopgraaf zelf, doch gangen 5 a 10 M. achterwaarts, worden met een aaneensluitende laag rondhouten overdekt, waarop 30 a 50 cM. grond, zoo mogelijk meer; de rondhouten komen te liggen op twee draagbalken, deze liefst niet te dicht aan den kant te plaatsen tegen afschuiving van het talud der ingraving, de wanden der schuilplaats kunnen oorspronkelijk geheel onbekleed zijn, het blijft altijd mogelijk later bekleeding aan te brengen; zie overigens fig. 34 a en b. 3. Verzwaarde typen. Waar in laag terrein een groote gronddekking te zichtbaar wordt, moet wil men dekking krijgen tegen voltreffers an- 774

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 26