der materiaal gebruikt worden n.l. ijzer en gewapend beton en zelfs dan is een noodzakelijke hoogte van 3 M. boven het maai veld nog een minimum; dergelijke schuilplaatsen zijn dan ook toe te passen voor ondersteuningstroepen en reserves verder achterwaarts, terwijl aan maskeering vooral tegen luchtverken- ning groote zorg moet worden besteed. De bekende granaat- vrije schuilplaats, zie fig. 304, V. V. Snijders, eicht veel werk, geeft hoogstens dekking tegen een enkelen treffer van 10 a 12 cM. Hw en is maar zeer matig bewoonbaar. De Duitschers passen op het front in Vlaanderen veelvuldig gewapend-beton schuilplaatsen toe, al of niet gecombineerd meteen mitrailleur opstelling; de dikte der dekking bedraagt W* a 2 M., zie Illus tration van 20 October 1917 en 19 Jan. 1918 (de samenstelling der wapening wordt hier verder niet besproken). Dergelijke schuilplaatsen, die natuurlijk volkomen waterdicht zijn, kunnen m.i. zeer goed onder het grondwaterpeil liggen, mits men zorgt voor goed verzekerde uitgangen naar boven het is mij niet bekend of een dergelijke inrichting wordt toegepast (zie fig. 36). Scharroo, Krijgwetenschap, 1917—1918, 2de afl, vermeldt ook het bouwen van schuilplaatsen van betonblokken 0.25X0.5X0-5 M., vereenigd door met cement aangegoten gasbuizen (dit is dus hetzelfde principe als in Holland toegepast voor lichtere constructies, zie voren). Verder is een afdekking met puin zeer weerstandbiedend gebleken. Gewapend beton zal in Indië in bijna alle omstan digheden beter zijn toe te passen dan dekking met rails e. d.; de materialen voor het eerste n.l. kunnen in kleine gewichts eenheden worden aangevoerd, terwijl transport van rails, elk wegende 200 a 350 K.G., onoverkomelijke bezwaren zal ople veren (per M. schuilplaats volgens fig. 304, V. V. Snijders, zijn 25 rails noodig, d.i. een gewicht van 6.000 K.G.; per 2 man (0.75 M.) dus 4500; voor dekking van één man 2500 K.G. gewicht alleen aan rails). Gewapend beton heeft nog dit voor, dat, indien zand en grint in den omtrek aanwezig zijn, slechts cement en ijzer behoeven te worden aangevoerd, d.i. nog geen vierde van het totaal gewicht, v/h. gewapend beton. Omtrent raildekkingen wordt nog opgemerkt, dat men de 5 a 775

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 27