10 uiterste rails aan weerszijden onderling tot één geheei vereenigt, om het wegslaan van enkele rails te voorkomen; verder dient de dekking H a 1 M. voorbij de schuilplaats door te loopen en dienen de verticale zijwanden van deze laatste ook beschermd te worden; een en ander tegen mijnwerking. b. Schuilplaatsen in hoog terrein. De schuilplaatsen bestaan in hun eenvoudigsten vorm uit mijn gangen in het talud van de loopgraaf en wel in het achtertalud bij plaatsing in het voortalud wordt de gronddekking der loop graaf te veel verzwakt (zie Revue Militaire Suisse, Augustus en December 1915 en August 1916). Deze gangen kunnen aanvan kelijk een hellend beloop krijgen tot de gewenschte dikte aan gronddekking is verkregen. Gebezigd kan worden geconfection- neerd mijnhout, zie hoofdstuk II B.,H. T. D. Genietroepen, Deel V. Bij gebrek daaraan kan ook rondhout worden gebezigd alles kan geconfectionneerd worden in de depot's achter de stelling. Bij meer tijd kunnen gangen gemaakt worden achter en evenwijdig aan de loopgraaf met twee uitgangen loodrecht daarop (zie fig. 37). Een nadeel van mineeren is, dat slechts weinig manschappen tegelijkertijd aan een schuilplaats kunnen werken. Het is noodig hiervoor speciale gereedschappen te hebbenin steenachtigen grond worden pneumatische boren toegepast, verder spring middelen onze uitrusting is op dergelijk werk niet voldoende berekend. Ten slotte zijn speciaal opgeleide manschappen voor dit werk gewenscht. Voor afwachtingsdekkingen worden dergelijke schuilplaatsen het best gemaakt aan de achterzijde van hellingen achter heu vels e. d.de gronddekking kan dan onbeperkt worden opge voerd. De uitgangen blijven steeds de zwakke plaatsen, daar. de gronddekking daar het geringste isdeze zijn daarom zoo veel mogelijk te versterken met beton, steen, grint of ijzer. Werkt men in rotsgrond, dan is bekleeding der wanden onnoo- dig met het profiel moet er echter opgerekend worden, dat op zwakke plaatsen het beschikbare mijnhout kan worden gebruikt. De Duitschers hebben aan het Westfront dergelijke schuil plaatsen toegepast op zeer groote schaalin de stelling bij Moronvilliers waren zelfs gangen gegraven voor geheele bataljons. 776

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 28