30 M. onder den grond, breed 4: 3M. hoog 4:2.30 M., voorzien van complete hospitalen, munitiemagazijnen enz. electrisch licht en ventilatoren (zie Illustration, 4 Augustus 1917, No. 3883.). Het is gewenscht deze schuilplaatsen van binnen wit te kalken, hetgeen de verlichting en daarmede de bewoonbaarheid ten goede komt. Speciale voorzieningen tegen van boven in dringend regenwater zijn onder 1 M. ongeroerden grond niet noodig, wel dient er voor gezorgd te worden, dat geen water door de ingangen naar binnen kan stroomen. V. Dekkingen voor Artillerie. Hoofdzaak moet zijn dekking te zoeken in het terrein. Voor vlakbaangeschut kunnen zoo noodig afwachtingsdek- kingen voor de bediening worden gemaaktde toepassing van schilden maakt eigenlijke batterijbouw minder noodzakelijk, het emplacement kan zooveel mogelijk ingezonken zijn. Worpgeschut vindt dekking achter natuurlijke hoogten of andere terreinvoorwerpen. Tegenwoordig is hoofdzaak: gezichtsdekking van boven tegen waarneming uit de luchthiervoor wordt o.m. toegepast een bedekking met gaas, waarop lappen, takken en bladeren, e-d. Aanbevolen wordt het gereedmaken van reserve-opstellingen, terwijl verder smalspoorbanen voor munitieaanvoer zoo volledig mogelijk gemaskeerd moeten zijn tegen waarneming uit de lucht, daar anders zij de plaats van overigens onzichtbare bat terijen verraden. Voor de ligging der opstellingen t.o. der hwl. zie later. (Wordt vervolgd). J. F. Beckmann, Kapitein der Genie. 777

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 29