schat is geworden. Steeds werd n.l. aangenomen ook de Staats commissie van 1912 deed dit dat die sterkte aan Infanterie (geweren) ongeveer 25.000 man zou kunnen zijn Het is noodig de gestelde conclucie nader toe te lichten, om geen onjuisten indruk te vestigen. Dit blijkt al reeds uit het vol gende overeenkomstig den S. redeneerende zou Groot-Brittanië, dat in 1914 een handelsvloot bezat, meer dan 12 maal zoo sterk als de Japansche thans, bij het uitbreken van den oorlog in staat moeten zijn geweest minstens 36 divisiën tegelijk over te voeren; gelet op den duur van overvaart van slechts eenige uren, zou dit aantal zelf nog grooter hebben kunnen zijn. Toch bleek het noodig, niettegenstaande een zoo snel mogelijk ter hulpe van België en Frankrijk zenden van het geheele slechts 6H divisie sterke expeditionnaire leger dringend noodig was, de schepen meer dan eens te laten overvaren. Het gevolg hiervan was, dat in den slag bij Charleroi op 23 en 24 Aug., dus 19 en 20 dagen na de oorlogsverklaring, slechts 4 Engelsche divisiën aanwezig konden zijn en dat na den terugtocht eerst op 16 Sept. de laatste divisie bij het leger kon aansluiten. Eerst veel later, toen maatregelen konden zijn genomen om in de nadeelige gevolgen daarvan te voorzien, kon Engeland een belangrijk grootere scheepsruimte voor transport beschikbaar stellen, maar toch nimmer een zoo groot deel van hare handels vloot als Japan in 1904. Alvorens na te gaan, welk deel toenmaals door Japan in gebruik is genomen en waarom dit toen mogelijk was, zij eerst de aandacht gevestigd op de volgende ernstige bedenkingen, welke zijn te maken op de door S. gestelde conclusie. Blijkbaar neemt S aan, dat de Japansche handelsvloot door het van stapel loopen van 400.000 ton in 1917 en van 398.300 ton in 1918, zijnde tezamen 50% van de aanwezige tonnenmaat op 31 Mei 1917, in 1919 ook 50°/o in sterkte zal zijn toege nomen. Hij verliest echter daarbij uit het oog, dat door den Rapport der Staatscommissie van de verdediging van Nederlandsch- Indië blz. 19. 779

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 31