keerd, waaruit men de gevolgtrekking zou kunnen maken, dat reeds in Maart belangrijk meer schepen beschikbaar waren, hoewel de Nippon Yusen Kaisha eerst in Mei het maximum aantal schepen beschikbaar stelde. Laatstgenoemde opgave moet echter gele zen worden, dat voor den overvoer van de Garde- en de 2e divisie 185 maal een schip uit Japan moest afvaren, maar dat het meerendeel der gebezigde schepen daartoe het traject twee maal achtereen heeft afgelegd. De overvoer van deze troepen geschiedde in groepen en het debarkement nam een aanvang op den 13den Maart, toen aan land werden gezet de cava lerie van de Garde en die van de 2e divisie, 1 Regt. Inf., 2 Pionier Batons. en 2 telegraafcompien. Afgescheiden van de zich hieronder bevindende deelen van de 2de divisie, begon het debarkement van deze divisie eerst op den 23sten Maart en was zij eerst op den 29sten geheel ontscheept. De ontscheping heeft dus in het geheel 17 dagen gevorderd. Waar voor de landing beschikbaar waren 4 pieren, elk van 10 M. breed, zou zij zoo buitengewoon langzaam hebben plaats gehad, dat men wel moet aannemen, dat van de achtereenvolgens uitgevaren groe pen, de laatste wel de teruggekeerde schepen van de eerste groepen gebezigd hebben, wat bij een vaartduur van hoogstens twee dagen zeer goed mogelijk was. Het in het Duitsche Generale-Stafwerk genoemde aantal van 135 beschikbare transportschepen komt merkwaardig overeen met het door S. op blz. 588 (aflevering van Augustus) van het I M. T. berekende aantal van 134 schepen. Wel is waar zegt hij op blz. 589, dat daarbij nog 14 schepen moeten worden gevoegd, welke voor het derde transport zouden moeten zijn gereser veerd, maar dit moet op een vergissing berusten; niet alleen konden n.l voor dit derde transport van 59 schepen gebezigd worden 45 schepen van het eerste transport, maar zeker ook 14 schepen van het tweede transport. Het derde transport zou n. 1. van af den 25sten Mei bij gedeelten vertrokken zijn, terwijl reeds van af den 17den Mei, dus 8 dagen tevoren, de schepen van het 2de transport onmiddellijk na de ontlading in groepen van 3 a 4 naar Japan terugkeerden, klaarblijkelijk om spoedig weer beladen te worden, hetgeen niet noodig zou zijn geweest, 783

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 35