een getuigschrift van lichamelijke geoefendheid kan overleggen. En nu vraag ik in gemoede, of deze vereischten een voldoende waarborg opleveren, dat de aspiranten werkelijk bruikbare oor logsofficieren zullen worden? Als hoofdeischen stel ik voor de a.s. officieren karakter, beschaving, sterk physiek en een goede positie in de maat schappij en nu ben ik van meening, dat deze voorwaarden niet door de in „Regeling" gestelde eischen worden vervuld. Bovendien, hoe moet de keuze worden gedaan, wanneer, wat mij niet geheel onwaarschijnlijk voorkomt, het aantal aspiranten veel grooter is, dan het benoodigde aantal plaatsen? Als zeker kan dan ook worden aangenomen dat bij het gekozen systeem van vrijwillige aanmelding, de door mij bedoelde hoofdeischen voor den oorlogsaanvoerder, in het gedrang zullen komen, „Men maakt een sprong in het duister". En wanneer nu nog. de onder e. en genoemde eischen van wetenschappelijke ontwikkeling en van lichamelijke ge oefendheid hoog waren gesteld ik zou er vrede mee kunnen hebben overtuigd als ik ben, dat beschaving door hooge ontwikkeling, karakter en physiek door groote lichamelijke geoefendheid mede worden beheerscht. Doch zooals ik later hoop aan te toonen, zijn de gestelde eischen n m.m. geheel onvoldoende. Ik moet dan ook als mijn stellige, overtuiging weergeven, dat vrijwillige aanmelding" onder zoo eenvoudige bepalingen, aller minst waarborgen geeft, dat de voor officiersopleiding meest geschikte personen worden aangenomen. Ad 2. Wanneer eenmaal de bepaling uit de Ned. militiewet is weggenomen, dat „toekomstig verblijf in de koloniën vrij stelling geeft van dienstplicht in Nederland", zal het aantal Nederlandsche verlofsofficieren in Indië vrij talrijk worden. Vele Nederlanders toch, die hun toekomst in Indië willen zoeken, zullen er de voorkeur aan geven, hun eersten-oefeningstijd in Nederland door te maken, waardoor ze eenmaal in Indië in betrekking zijnde, niet voor te langen tijd aan hun werkkring worden onttrokken. Bovendien zijn gedurende de mobilisatiejaren 790

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 42