van een verkenning en het onverschrokken aanvallen op twee versterkingen bij de vermeestering van de „Ambiso" stellingen (5—9 Februri 1907) en ten slotte de bestorming van de rots versterking Boerikong in Boven-Balangnipa op 1 Juni 1908. Voor deze daden verwierf hij achtereenvolgens een eervolle vermelding, de Militaire Willemsorde en de eeresabel. Na den 9den September 1910 naar Timor te zijn overgeplaatst, werd hij tijdelijk gezaghebber (wnd-controleur), welke betrekking hij tot April 1913 waarnam Toen hij begin Mei van dat jaar naar Europa ging, bestonden bij hem reeds plannen om zich te wijden aan het militaire vliegwezen. Te veel soldaat in zijn hart om bij het B.B. over te gaan, waarbij hij geruimen tijd met zooveel succes was werkzaam geweest, en niets voelende voor het gewone garnizoensleven, terwijl door de algeheele onder werping van de buitenbezittingen, ook het leven te velde hem niet meer aanlokte, was* het vliegwezen voor hem een prachtige oplossing om bij het Leger te blijven In Nederland aangekomen, wendde hij dan ook alle moeite aan om opgeleid te worden bij de Luchtvaartafdeeling te Soes- terberg, hetgeen hem eerst medio 1915 gelukte. Eenmaal zoover, spande hij alle krachten in, zoodat hij reeds in den korten tijd van 9 maanden het Militaire Brevet voor vliegenier verkreeg. Kort daarop werd hij door het Min. van Koloniën aangewezen om de commissie voor aankoop van vliegtuigen in Amerika bij te staan bij de keuring daarvan en zich de behandeling dezer toestellen eigen te maken. In 1917 in Indië teruggekomen, nam hij de gevaarvolle taak op zich aan te toonen, dat landvliegtuigen in Indië bruikbaar waren voor het Leger, waarom door hem een tijdelijk kamp werd ingericht bij Rantja Ekek op de hoogvlakte van Bandoeng. Thans begon een, zij het helaas korte, maar glorierijke pe riode voor hem. Na het maken van geregelde vluchten aldaar en over Bandoeng, waardoor hij zich meer en meer vertrouwd maakte met de weersomstandigheden, werd door hem in Juni 1917 de eerste vlucht gemaakt rondom de Tangkoeban Prahoe en de Boerangrang en bewezen, dat het vliegen over de bergen in Indië mogelijk was. Kort daarop volgde de vlucht van 758

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 4