ding, waarop de Inspecteur van het Wapen de a. s. officieren aanwijst en overplaatst naar de School voor Verlofsofficieren. 2. Welk aantal aspiranten moet men aanwijzen? Laat ik uitgaan van het standpunt, dat er nooit genoeg officieren kunnen worden opgeleidte veel komt dus niet voor. Doch, welke is de minimumgrens? Is de jaarlichting aan Europeanen 600 man sterk en reken ik noodig te hebben per compagnie van 150 man 3 verlofsofficieren, dan zouden dus per lichting 12 officieren moeten worden opgeleid. Het is echter duidelijk, dat, wanneer men zich na mobilisatie voor de eerste toekomst de aanvulling van verliezen onder de officieren wel verzekeren, men een reserve zal moeten hebben, die veilig op 100% ware te stellen. (De verliezen in de laatste oorlogen toonen aan, dat ge middeld 1 officier per 25 minderen verloren gaat, zoodat dus de reserve aan officieren zeker ruim genomen moet worden.) Per jaarlichting waren dan minstens 24 officieren op te leiden. Voorts heeft de ervaring mij in Holland geleerd, dat daar onge veer 50 °/o leerlingen het beoogde doel niet bereikt. Bij de door mij gestelde hoogere eischen ware het veilig toch op 25 °/0 af vallers te berekenen, zoodat het aantal in opleiding te nemen zou bedragen 30 of 5% van de lichting. De weder in dienst te stellen ontslagen en gepensioneerde officieren en de van het Ned. leger overgenomen verlofsofficieren kunnen dan een zeer welkome bate vormen en gebezigd worden voor encadreering van depots en nieuw te vormen troepen- afdeelingen. 3. Welke eischen te stellen aan de a.s. officieren? Zooals hiervoren reeds werd uiteengezet, moeten de ver lofsofficieren behooren tot de z.g. „Bildungsaristokratie". Een einddiploma 5-jarige H.B.S. of gelijkwaardig ander diploma is dus noodzakelijk. Voorts physiek goed ontwikkeld, wat gedurende de eerste maand van opleiding vanzelf beoordeeld kan worden. Ten slotte zouden zij de voorkeur verdienen, wier reeds verkregen of nog te verkrijgen positie, hun reeds in het gewone leven een natuurlijke autoriteit over de massa verzekert. 801

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 53