de eigenschappen van ongewapend met die van gewapend beton hij gaat vervolgens na, wat voor verdedigingswerken de voorkeur verdient, waarbij hij den uitslag van eene in Holland gehouden, belangwekkende vergelijkende proef bespreekt, om dan ten slotte tot de volgende conclusiën te komen: 1. De brosheid, het bijna volslagen gemis aan elasticiteit en aan taaiheid en de geringe schuif- en trekvastheid maken, dat het materiaal ongewapend beton aan stukken breekt, indien het aan heftige trillingen, zooals bij eene beschieting voor komen, is blootgesteld. 2. Ongewapend beton is alleen geschikt voor dekkingen van zoo groote dikte, dat bij eene beschieting het arbeidsvermogen van projectiel en springlading practisch geheel wordt omge zet in plaatselijke vormveranderingen, en nagenoeg geen alge- meene vormverandering van de constructie ontstaat. 3. Bij gelijke mate van weerstandbiedendheid kan eene dek king van gewapend beton veel dunner zijn dan eene ongewa pende dekking. 4. Zoowel uit tactisch als uit technisch oogpunt verdient eene oordeelkundig gewapende dekking de voorkeur boven eene dikkere ongewapende dekking, welke evenveel kost. 5. Goed geconstrueerde dekkingen bestaande uit eene dikke laag ongewapend beton op eene elastische onderlaag van rails of profielbalken zijn zeer goed, doch zeer kostbaar. 6. Voor gebruik te velde is als sterk weerstandbiedend ma teriaal voor dekkingen het meest geschikt eene onderlaag van rails, waarop eene laag ongewapend beton. Uit een van de „Internationale Revue über die gesammten Armeen und Flotten" van Sept. 1917 afkomstig stuk over de Italiaansche mijnenwerpers nemen wij over, dat, volgens Itali- aansche berekeningen, noodig zijn voor de vernieling van 1 M. loopgraaf 3 tot 4 lichte en 1 tot 2 zware mijnen; voor eene bres van 10 M. in eene normale draadversperring van 10 M. dikte, per M. 10 lichte en 3 tot 4 zware mijnen. Uit proeven bleek, dat 200 zware mijnen in eene 30 M. dikke hindernis eene bres van 25 M. maakten. Kalibers van 50, 58 en 150 mM. behooren tot de lichte, die van 240, 320 en 450 mM. tot de zware mijnenwerpers. Enkele zeer belangwekkende aanteekeningen uit „Histoire de la Guerre par les combattants" door Paul Ginisty en Mau- (1) Het is merkwaardig, dat men nooit hoort van dergelijke proeven, in Indië genomen, waar gewapend beton ook in versterkingen toepassing vindt. 815

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 67