re krachten der burgerlijke nijverheidNiet ten onrechte noemt men dezen oorlog den strijd der industrieën"! Óp beide punten wordt dan wat uitvoeriger ingegaan en erop gewezen, dat er in Nederland sinds den mobilisatietijd een krachtige wisselwerking op technisch gebied tusschen leger en volk (is) ontstaan; een wisselwerking, die zéér stellig van duurzamen aard moet worden, want de groote, overwegende beteekenis, die de geheele industrie voor de militaire weer baarheid van het vaderland heeft verworven, zal nimmer meer verloren gaan. Het is van ook deze vaste overtuiging, die heeft geleid tot de oprichting van het Militair Technisch Tijdschrift voor leger en nijverheid," aldus besluit de hoofdredacteur zijn inleidingswoord. In de artikelenreeks treffen we aan ..De bommenwerper" door luit. van der Pyck, een met duidelijke photo's toegelichte beschrij ving van de inrichting en vervaardiging van deze thans ook in Nederland op ruimen schaal ingevoerde en door de parti culiere industrie vervaardigde geschutsoort; het artikel zal worden voortgezet, evenals het daarop volgende over „Moder ne springstoffen", door kap. Scharroo. Het 120 K. M. Kanon" geeft eenige op hypothesen opgebouwde data betreffende het monsterkanon, dat Parijs gebombardeerd heeft; o. a. zou het een kaliber hebben van 24 of 21 c.M., een looplengte van 20 M., V° 1600 M., terwijl het hoogste punt van de baan 40 K. M. hoog ligt. Voorts bevat deze aflevering nog een bespreking van het Indische Beknopt Overzicht van proeven en oefeningen 1916 en onder het hoofd „De militaire techniek in den Octrooiraad" opgaven van de octrooien op het gebied der militaire techniek. Vermelden we ten slotte nog, dat het tijdschrift wordt uit gegeven door C. Harms Tiepen, Amsterdam Delft, dat de abonnementsprijs buitenland 5.50 per half jaar bedraagt en dat het ruim voorzien is van met photo's versierde adverten- tiën, waarvan onze belangstelling trekt de photo van een aan het verlichtingspark te Amsterdam geleverden zoeklichtwagen. Militair Technisch Tijdschrijt. No. 2 (Juni 1918). Luit. v.d. Eyk vervolgt zijn artikel „De bommenwerper" en geeft thans een beschrijving met teekeningen van bom en lading. 820 •i'

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 72