Overzicht ucm eenige buifenlandsche militaire tijdschriften. Artilleristische Monatshefte. Januari 1 Februari 1918. De aflevering opent met „Der Artilleriebeobachter" van maj. Seeger, een korte schildering van den weg, welken de Duitsche (bereden) artillerie in het laatste decennium op het gebied van de waarneming en vuurleiding heeft afgelegd. In dezen oorlog beschikten de batterijen over waarnemingswagens, waar omtrent Schr. vermeldt, dat zij veelvuldig aan den tegenstander de opstellingsplaats van de batterijen hebben verradenvandaar het streven om de wagens ver achter te laten en bij de waar neming en vuurleiding slechts het hoogst noodige materieel ervan te benutten, waaronder in de eerste plaats de telefonen. Hoewel nl. de leidingen honderden malen werden stukgeschoten of -getrapt, toch bleek in den bewegingsoorlog de telefoon het beste middel om de verbinding tusschen waarnemer en batterij te onderhouden, zij het dan ook ten koste van zware verliezen onder het met de herstelling van de lijnen belast personeel. Ook bleek, niet alleen in den stelling-, maar ook in den bewegings oorlog, dat de batterij over verscheidene (aantallen worden niet genoemd) waarnemingsposten moet kunnen beschikken, welke in den stellingoorlog meermalen in de voorste infanterieloop- graven worden aangelegdverbinding met de batterij per tele foon en in noodgevallen met lichtpistool- of vuurpijlseinen. De telefonische verbinding legde het evenwel in den modernen artillerieslag geheel af, zoodat slechts waarneming uit vliegtuigen met radiotelegrafische overbrenging naar de batterij overbleef, tot dat daarnaast bij beide tegenstanders zich een methode van vuurleiding zonder waarneming ontwikkelde door gebruikmaking van accoustisch-optische meetinstrumenten. Verder duidt Schr. deze methode, zonder welke naar zijn zeggen geen moderne artillerieslag meer uitvoerbaar is, niet aan.^Ten slotte ziet hij het toekomstbeeldde woorden van den vuurleider, onafhankelijk van den afstand tot zijn batterij, langs electrischen weg door de aether, daarna opgevangen in en weergegeven door een fonograaf is de batterij 823

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 75