Het volgend artikel, dat eenige nadere bespreking verdient, is van de hand van gen. v. Richter en handelt over „Zusam- menwirken der Feld und Schweren Artillerie des Feldheeres-'. Reeds bij de stellingverkenning is met de eischen van elk dezer wapendeelen, zoo voor wat betreft begaanbaarheid van het op- marschterrein en de te bestrijden doelen, rekening te houden opdat die verkenning niet eenzijdig zij, moeten de verkennings officieren met de bijzondere eischen van elk der wapendeelen op de hoogte zijn. Aan geschutsoorten wordt beschikt over veldkanonmen 96 n. A. 16, lichte veldhouwitsers 98/09 en 16, zware veldhouwitsers 02 of 13, benevens 10 c.M. kanonnen. Na een globale bespreking van het vermogen dezer vuurmonden, waaruit o. a. blijkt, dat het veldkanon 16 een groo'ere dracht heeft dan 96 n. A., dat tijdens den oorlog de granaten van den zwaren veldhouwitser ook voor het gebruik met tijdstelling zijn ingericht en dat nog steeds de moreele uitwerking van granaten grooter is dan die van granaatkartetsen, bespreekt Schr. de vuurverdeeling. Hierbij trekt het de aandacht, dat voor de bewa king van tijdelijk zwijgende vijandelijke artillerie in den regel lichte veldhouwitsers worden bestemd, omdat die het snelst en met het minste verbruik van munitie het weder opleven van het vuur kunnen hinderen. Schr. behandelt vervolgens de samenwerking tusschen de verschillende wapendeelen in den bewegingsoorlogmeer in het bijzonder bij ontmoetings-, terugtochts- en vervolgingsgevech ten daarna in den strijd om versterkte veldstellingen, waarvoor dezelfde grondregels gelden als voor den stellingoorlog. Steeds blijft vooropstaan, dat de werkzaamheid van de artillerie ten doel heeft de gevechtshandelingen van de eigen infanterie te bevorderen, die van de vijand, infanterie te hinderenvoorts dat de veld-artillerie zich het best leent voor laatstgenoemd doel, terwijl de lichte veldhouwitsers en de zware artillerie in hoofdzaak door'het bestrijden van de voor de eigen inf. (en veld-art.) hin derlijke batterijen het gevechtsdoel helpen bevorderen. Ten slotte geeft Schr. ons een beeld van het optreden der artillerie bij den aanval op- en de verdediging van versterkte veldstellingen. waarin we de gevechtsberichten vooral van het westfront herkennen. Voorts bevat de aflevering als oorspronkelijke artikelen ver handelingen over gasprojectielen en over den vorm en de grootte van granaattrechters; als vertalingen: uit ,,De Militaire Spectator" het artikel over het trekken der paarden; uit het Zweedsch kustartillerietijdschrift een studie over den gunstigsten vorm van den kop van het projectiel en 824

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 76