Voorts wordt nog besproken de ontwikkeling van den bom menwerper (Minenwerfer), welke geschutsoort in den tegen- woordigen stellingoorlog haar ontstaan te danken heeft aan de zich opdringende behoefte aan steil vuur op korte afstanden. In het opstel wordt er aan herinnerd, dat Coehoorn voor het eerst in den naar hem genoemden mortier daarvoor een bruik bare oplossing had gevonden. Vervolgens wordt ons een naar de Revule Militaire Suisse bewerkt overzicht gegeven, van de ontwikkeling van het bommen- wapenvraagstuk bij de Entente-mogendheden. Bijzondere ver melding verdient nog Schr. 's mededeeling, dat zoowel bij deze mogendheden als aan Duitsche zijde de hier beschouwde geschut- soort is ondergebracht bij de Genie en door manschappen van alle wapens wordt bediend. De aflevering geeft ten slotte nog een korte beschrijving van en kele Italiaansche geschutsoorten (o.a- hetDeport'sche veldgeschut) zoomede van stabiliteitsinrichtingen voor werpprojectielen. Artilleristische Monatshafte April Mei 1918. Ook deze aflevering bevat eenige artikelen op ballistisch crebied, nl. van Veithen „Ueber die Reduktion derGeschosz- flugbahnen' en van Vahlen„Eene neue Flugbahnzeichnung voorts nog een geleerd betoog van Stübler over ?JDie Brennge- schwindigkeit eines Zünders und die theoretische Berechnung der Brennlange". Het meerendeel der lezers, niet-ballistici en -technici, zal zich meer aangetrokken voelen tot hetgeen de bekende Seeger schrijft over„Feldartillerie im Nahkampf", waarin Schr. ook puttend uit eigen ervaring, er op wijst, hoe in dezen oorlog de veldartillerie aan beide zijden, zoowel in den bewegings-als in den stellingskrijgs, herhaalde malen genoodzaakt is geweest tot het allerlaatste stand te houden om de eigen infanterie in de moeilijke gevechtsmomenten tot op het laatste oogenblik te steunen. Daarbij is het natuurlijk vaak voorgekomen, dat dit stand houden leidde tot verlies van het materieel, wat Schr. aanlei- ding geeft te wijzen op de moeilijke beslissing voor den artillerie- commandant, als alle verbindingen verbroken zijn en hij met eens meer behoorlijk op de hoogte is van den algemeenen ge vechtstoestand, of hij op een gegeven moment zijn batterijen moet terugnemen, dan wel met vrijwel de zekerheid van het verlies zijner stukken, toch nog moet blijven standhouden om den toestand voor de eigen infanterie te redden. 826

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 78