„Een strafvervolging (in geval van dienstweigering) zou be slist niet kunnen volgen, want de Rechter is dan verplicht tot toetsing, en, daar het formulier van afkondiging alleen bevat „de Raad van Nederlandsch-lndië gehoord" en niet wat er be hoort te staan, is de ordonnantie ingevolge art. 131 R. R ongeldig. Niemand behoeft zich derhalve aan deze dienstplichtordonnantie te onderwerpen"Dus de heer van Hinloopen Labberton in de vergadering van 28 Juni 1918. De Heer Schumann vat deze te berde gebrachte bezwaren samen in twee vragenten eerste, moest de Volksraad worden gehoord, m.a.w. valt de ordonnantie onder de categorie bedoeld in art. 131, lid 3, sub d. van het R. R., en ten tweede, was er op het oogenblik van de vaststelling dier ordonnantie al een Volksraad Beide vragen beantwoordt de neer Schumann ontkennend, terecht er de aandacht op vestigend, dat met de ontkenning van een der vragen de aanval op de wettigheid der ordonnan tie reeds volledig is afgeslagen. Mr. Schumann zegt dan ad 1, dat de ordonnantie slechts de uitvoering is van het Koninklijk Besluit van 26 October 1917, Stbl. 1918, nr. 70 (Dienstplichtbesluit), en dat van het hooren van den Volksraad op het stuk van wetten of Koninklijke Besluiten nimmer sprake kan zijn. De militaire lasten, waarvan art. 131 sub d, R R., rept, nu worden opgelegd door dit K Besluit. Hierin ligt n. b. m. de beste bestrijding van de dwaling, dat hier te Lande bij de in voering van de dienstplicht een onwettigheid zou zijn begaan. Reeds een vluchtige lezing van genoemd Besluit doet de waar heid van deze stelling inzien. Wel kan men den heer Labber ton geen ongelijk geven, waar deze zegt, dat zonder de ordonnantie niemand feitelijk dienstplichtig zou zijn geworden (lees dus: zou hebben gediend), maar het gaat hier juist om de vraag, wanneer, beter gezegd, door welk wetgevingsproduct de inge zetenen rechtens dienstplichtig zijn gemaakt. Welnu, dat is door het Koninklijke Besluit geschied en niet anders. Laat ik hier de door Mr. Schumann t. z. gesproken woorden weergeven. 762

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 8