door minderen of jongeren het eerst wordt gebracht op de voorgeschreven wijze en met dien eerbied, welke ieder onder geschikte moet hebben voor zijn meerdere. En wij, M. H hebben als officier te zorgen, dat wij door ons streven naar grondige vakkennis en karaktervorming, door onzen handel en wandel, onze jongeren en minderen zooveel eerbied afdwingen, dat het brengen van den eerbiedigen groet als het ware &een spontaan iets wordt. Daarbij vergete men niet den groet op gewekt en volgens voorschrift te beantwoorden, als zijnde een groet, ons gebracht door mannen, aan wien wij misschien nog eens een gedeelte van onzen roem zullen hebben te danken. J- militaire Wedstrijden. In No. 10 (aflevering van Oct. 1917) van het I. M. T. zegt de Redactie in de laatste zinsnede van hare bespreking over den inhoud van Mavors No. 5 (Mei 1917) in de rubriek „Overzicht van Nederlandsche militaire tijdschriften'': „Ten slotte „Militaire wedstrijden" van kapitein v. d. Lijke, die verschillende maat regelen bepleit om bij de diverse oefeningen wedijver op te wekken en zoo de belangstelling en animo te doen toenemen; ook lezenswaard" (het onderstrepen door mij. S.) Ik zou hier nog aan willen toevoegen: ook navolgenswaard n. 1. dat „wedijver opwekken". Gedurende mijn ongeveer 32-jarigen diensttijd in verschil lende rangen en militaire betrekkingen, zoowel in Indië als in het Moederland, is het mij steeds gebleken, dat de oefeningen, zoowel practische als theoretische, bovendien inspectiën, enz. enz. de beste vruchten afwierpen, wanneer, natuurlijk naast eene opgewekte, zakelijke en kundige leiding, daarbij ook op den voorgrond traden: „opbouwende critiek" en „hetopwekken van wedijver". Bij het toepassen van dit laatste zij men echter indachtig zulks met oordeel te doen, zoodat geen naijver wordt opgewekt, die gaandeweg in vijandschap tusschen de verschillende enkel- lingen, afdeelingen en vooral rassen ontaardt. Neen, men moet met de voorhanden zijnde middelen bij elk individu, bij elke afdeeling levendig opwekken de gedachte om te willen uit blinken, niet uit persoonlijke eerzucht alleen, doch in hoofd zaak om, door een diep, mooi gevoel van saamhoorigheid, er toe bij te dragen, dat de sectie uitblinke in de compagnie, 808

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 60