slechts één den tocht heen en terug, Daarentegen voltooide een niet-militair vliegenier in April den tocht Tokorozawa Osaka zonder tusschenlanding, den afstand van 450 KM. in 6V2 uur afleggende. Er is thans eene wijziging gebracht in de opleiding der mi litaire vliegeniers. De 7de cursus, welke op 1 Mei te Tokorozawa is aangevangen, telt nl. 20 officieren; hiervan zal ongeveer de helft na een opleidingstijd van 6 maanden naar hunne korpsen worden teruggezondenvoor de overige officieren duurt de cursus evenals voorheen een vol jaar De maatregel schijnt het verkrijgen van meer keuze te bedoelen; gezien de middel matige resultaten van de éénjarige opleiding, kan niet worden aangenomen, dat de vliegeniers na een cursus van 6 maanden practisch bruikbaar zullen zijn. In twee cursussen, elk 2 maanden durende, ontvingen weder om 15 officieren, hoofdzakelijk van den generalen staf, eene opleiding in het verkennen van uit de lucht. Stikgassen in 3apan. Op de suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1917 1918 werd een bedrag van 30.000 yen toegestaan voor de oprich ting van een laboratorium aan de school voor den geneeskundigen dienst, bestemd voor het onderzoek en de studie van stikgassen. Onderzoekingen hadden voorheen reeds op beperkte schaal gehad, doch in Mei jl konden de werkzaamheden in het la boratorium een aanvang nemen. De studie beperkt zich niet tot de eigenschappen van de stikgassen, welke uit cylinders met gunstigen wind op den vijand worden losgelaten, maar sterkt zich ook uit tot die, vervat in bommen en granaten, en de middelen voor het onschadelijk maken der gassen. Naar vernomen wordt, heeft men een gas uitgevonden, dat in samengedragen vorm wordt toegevoegd aan de springlading van granaten en luchtbommen en bij ontploffingen eene uit breiding van 30.000 tot 50.000 maal het oorspronkelijk volume verkrijgt. De uitwerking moet zijn, dat personen, die het gas inademen, voor 5 a 10 uren bewusteloos worden, doch verder geen schadelijke gevolgen van het gas ondervinden. Voor beproeving door de troepen zijn een aantal stalen hel men en gasmaskers aan eenige troependeelen uitgereikt. 813

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 65