ring van 1 M. is noodig; indien de schroefpalen 1.70 M. zijn, worden zij beurtelings 70 en 50 cM. ingeschroefd. Bij gebruik van houten palen moeten deze minstens 1.80 M. zijn; voor het inheien zijn eenvoudige houten driepootjes te makenvanaf het maaiveld is het bij die hoogte bezwaarlijk. Een versper ring' als beschreven in V. V. Snijders eischt per 100 M.2 1000 a 1500 M. draad; voor een versperring met slingers ;is 2000 M. draad noodig, wegende 150 K.G. Aan ijzeren palen zijn noodig 45 stuks, elk wegende 6 K.G. Bij gebrek aan ijzeren palen kunnen de slingers natuurlijk ook tusschen houten palen worden aangebrachtdaaraan vast te zetten met krammen of spijkers. Het gebruik van de zware draad als boven ver dient, naar vermeend wordt, in Indië geen aanbeveling, wegens transportmoeilijkheden) deze draad weegt plms. zeven maal zoo zwaar als de gewone). Indien de draadcylinders geconfectionneerd worden aange voerd, is een versperring daarmede zeer vlug te maken, in één man-uur 20 M.2. Een groot voordeel ervan is ook, dat niet, zooals bij de reglementaire versperring, tusschen de dra den gewerkt behoeft te worden. Voor den aanleg is het echter toch gewenscht te kunnen beschikken over zware leeren hand schoenen e.d., daar anders slecht genezende handwonden veel vuldig voorkomen. Waar een volledige versperring veel materiaal vereischt, zal dikwijls met minder moeten worden volstaan, als slingers, struikeldraden, strikken e.d.ook moet zooveel mogelijk gebruik gemaakt worden van aanwezige beplantingen om toepassing van palen te vermijden (b.v. slingers in ketellatuinen). In inundatiën is de toepassing van struikeldraden zeer doel treffend. De breedte der hindernis. Waar vroeger 6 a 8 M. voldoende werd geacht, vermeldt T.T. wenken thans zoo mogelijk 3 strooken van 10 M., benevens vlak voor de loopgraaf een strook van 10 M. als een minimum voor onze omstandigheden zal één strook van 10 M. als minimum moeten gelden. Het zal bij gebrek van materiaal of tijd beter zijn voor een gedeelte der linie een breedte van 10 M. toe te 833

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 11