passen dan over de geheele lengte b.v. een 4 a 5 M. breede hindernis (de plaats ervan natuurlijk te kiezen in verband met tactische toestand en terreingesteldheid). De afstand van de versperring tot de hwl. Vroeger werd aangenomen, dat de versperring moest liggen binnen het bestrijkende infanterieschot, dus op maximum 300 M. afstand. V. V. Snijders vermeldt 50 a 100 M. als gewenschten af stand, daar anders de bewaking moeilijk is en opruimen kan geschieden, terwijl de eigen troepen onder artillerievuur worden gehouden. Dit is gegrond op de ervaring in den Russisch-Japan- schen Oorlog en de tegenwoordige oorlog heeft dit volkomen bevestigd. Deze kleine afstand wordt bovendien mogelijk gemaakt door de zoo intense vuuruitwerking van den verdediger. T. T. wenken vermeldt binnenzijde versperring op 40 a 50 M. van de hwl. en bovendien een hindernis op zeer korten afstand (5 a 10 M.) tegen een verrassing. De hindernis wordt in strooken door tusschenruimten van 10 M. gescheiden aangebracht, om vernieling door artille rievuur te bemoeilijkenhet opruimen bij duisternis wordt verzwaard door het aanbrengen van rinkelende voorwerpen (flesschen, leege conservenblikken) en het zorgen voor mogelijke verlichting van de hindernis (voor luisterposten, zie later). De afstand van de versperring tot de hwl, wordt verder beïnvloed door terreinsomstandighedeninzinkingen, die de versperring aan waarneming onttrekken, zijn gunstig; zij dienen natuurlijk met eigen vuur bestreken te kunnen worden (kunst matig maken ervan is te tijdroovend)bij gebrek eraan zijn zeer lichte maskers gewenscht tegen de buitenzijde. Groen ■verven van palen en draad zou in ons terrein zeer practisch zijn. Ongegalvaniseerd draad roest spoedig, teekent zich dan minder scherp af dan gegalvaniseerd en is dus daarboven te verkiezen. In de versperring moeten doorgangen worden gespaard, in schuine richting of zigzag loopend. Deze moeten zoo noodig zijn af te sluiten door Friesche ruiters. Het model fig. Nr. 233 V. V. werd in de N. H. W. L. gemaakt; deze soort is echter veel te lastig en te zwaar, het vervaardigen duurt te lang. In den oorlog past men toe onderling verbonden houten kruizen 834

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 12