berust op de gevormde gassen in plaats van den opgeworpen grond en steenen; ladingen diep onder het maaiveld vormen mijntrechters, die den vijand dekking kunnen verschaffen. Een nadeel van trapmijnen is, dat ze ook voor eigen troepen ge vaarlijk kunnen zijn, daarentegen vereischt ontsteking van uit de hwl. zorgvuldige en tijdroovende werkzaamheden, terwijl de electrische- of vuurgeleidingen door geschutvuur vernield kun nen worden. Mijnen zullen voornamelijk in combinatie met andere hin dernissen worden toegepast, o.m. worden zij verbonden aan ijzer draadlussen, gespannen op het maaiveld. D. Verdere soorten van versperringen. 1. Verhakkingen, aangevoerde en natuurlijke: a. aangevoerde-, worden alleen toegepast bij gebrek aan voldoenden prikkeldraad. Gebruik is te maken van doornige gewassen en aangepunte bamboes (Inlandsche versperringen), zij moeten niet hooger gemaakt worden dan 0-6 M. om den vijand geen gezichtsdekking te gevende breedte dient minstens 20 a 40 M. te bedragen; de aanleg ervan eischt veel tijd, zoodat toepassing ervan alleen in bijzondere omstandigheden in aan merking komt. b. natuurlijke verhakkingen. Deze zijn niet als eigenlijke hindernis voor een stelling toe te passen, geven te veel ge- gezichtsdekking; zij zijn geschikt voor onbruikbaar maken van aanvalswegen, accessen e.d., ook wanneer die niet onder vuur genomen kunnen worden, en vinden toepassing daar, waar toch reeds gezichtsdekking aanwezig is, b. v. in boschranden; verder kan men ermede gedekte terreinplooien voor den vijand onbruikbaar maken. Ook in richtingen loodrecht op de vuurlijn kunnen ze nuttig zijn; zij bemoeilijken dan het onderling verband van de aanvallende troepen. Ze zullen alleen effect sorteeren, indien toegepast over een aanzienlijke lengte. Wat het ver sperren van wegen betreft, ook al is het terrein bezijden den weg begaanbaar, zijn versperde wegen toch zeer hin derlijk voor artillerie, voertuigen enz. De boomen moeten niet geheel gekapt worden, doch aan de stronken blijven vastzitten. 836

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 14