2. In dit verband moeten als hindernis ook genoemd worden het op andere wijze onbegaanbaar maken van toegangswegen en gemeenschappen, door het maken van coupures bij wegen in ophooging of het versperren van insnijdingen (bij spoor wegen: locomotieven op stilstaande, geballaste wagens laten inrijden), afbreken of vernielen van bruggen voor de hwl. enz. 3. Wolfskuilen en valsleuven. Deze zijn alleen in speciale gevallen toe te passen, gecombineerd met aangepunte palen en prikkeldraad. In den Russisch-Japanschen Oorlog werden draad versperringen aangebracht boven groote wolfskuilen; over het algemeen eischt de toepassing te veel tijd. In de Revue Mi litaire Suisse, Augustus 1915, wordt een typische toepas sing vermeld van valsleuven in de eigen loopgraaf, overbrugd met loopbruggetjes, die op het laatste oogenblik worden weg getrokken om een binnengedrongen vijand het verder uitbreiden te beletten (ook andere afsluitingen worden voor dit doel gebezigd, als Friesche ruiters, zoo mogelijk bestreken door een mitrailleur). Toepassing voor het front dient zoo mogelijk met verrassing gepaard te gaan, waartoe een lichte overdekking is aan te brengen op smalle accessen kunnen dan valsleuven met succes worden toegepast, zij moeten uit de flank zijn te beschieten of met handgranaten te bestoken. E. Afsluitingen te water. 1. Mijnen. Worden hier niet behandeld, daar zij niet tot de veldversterkingskunst gerekend worden, 2. Doen zinken van schepen, desnoods meerdere op elkaar. 3. Aanbrengen van boomen. De meeste Indische boomen zinken, komen daardoor schuin in het water te staan, de kruin naar boven en stroomafwaarts gericht, zij vormen daardoor een groote hindernis voor een vijand, die stroomopwaarts komt, in de andere richting veel minder. De stameinden moeten worden vastgelegd met ankers, zware steenen of gezonken schuiten, de kruinen zijn onderling en met den oever te ver binden door middel van kettingen of kabels. 4. Drijvende boomstammen, balken enz. Deze moeten van voldoende dikte zijn om doorzagen of hakken niet te gemak kelijk te maken en moeten daarom, zoo noodig, uit meerdere 837

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 15