aan elkander verbonden stammen bestaan. Goed verankeren aan de oevers is noodzakelijk. Indien het hout zinkt, verdient het aanbeveling de boomen iets onder water vast te zetten, zoo strak, dat naar beneden drukken en overvaren niet moge lijk is. Dit middel is echter nooit zoo afdoende als het gebruik van gezonken afsluitingen en kan alleen onder eigen vuuruitwerking met succes worden toegepast. VII. Verdere elementen van een stelling. 1. Luisterposten. Tot bewaking van de ijzerdraadversperring, speciaal de doorgangen daarin, worden aan de voorzijde ervan luisterposten ingericht op zoodanigen afstand, dat elk punt van de voorzijde der versperring binnen het gehoor van één post ligt. Om te waken tegen verrassing van een post is het gewenscht, dat zij door de ijzerdraadversperring is om geven. Komen de posten op groote afstanden vóór de hwl, b. v. meer dan 150 M., dan is het gewenscht op halven afstand nog een post in te richten. De posten moeten ruimte bieden voor minstens twee man en zoo mogelijk gedekte communicatie met de hwl. hebben. Dit laatste is alleen in hoog terrein mo gelijk door middel van een gang onder de versperring door; in laag terrein zal zelfs gezichtsdekking veelal onmogelijk zijn en zal op communicatie alleen bij nacht kunnen worden gerekend. Voor het geven van seinen zal een dunne staal draadkabel van de post naar een bel in de hwl het beste voldoen. In hoog terrein kan de post bestaan uit een eenvoudige ingraving zoo goed mogelijk gemaskeerd; in laag terrein dienen waterdichte putten te worden toegepast van ijzer of gewapend beton (zie figuur 40.) De luisterposten dienen te werken, be halve op het gehoor ook op het gezicht; bij de inrichting is daarmede rekening te houden. 2. Plaatsen van afstandsmerken. Bekendheid met den afstand van den vijand tot de hwl is van het hoogste belang; ten behoeve hiervan moet de afstand opgenomen worden van duidelijk zichtbare terreinvoorwepen in het voorterrein. Bij gebrek aan voldoende terreinvoorwerpen zijn deze kunstmatig 838

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 16