aan te brengen zóó, dat zij goed zichtbaar zijn voor de eigen partij en den vijand niet opvallen. Het plaatsen van borden alle van denzelfden vorm voor dezelfde afstanden is verkeerdde vijand kan daaruit het beloop van de stelling geheel afleiden, als hij de eerste rij borden is genaderd; de teekens moeten alle onderling verschillen, doch moeten met de daarbij behoorende afstanden bij alle betrok ken onderbevelhebbers goed bekend zijn. 3. Waarnemingsposten achter de hwl. Deze zijn noodig voor waarneming van de bewegingen van den vijand en voor waarneming van de eigen vuuruitwer- king. Goede maskeering, d.i. weinige zichtbaarheid is een eerste eisch, het vlugst zijn te maken platvormen in boomen, langs een ladder te bereikendeze zijn vrijwel onzichtbaar, doch kunnen niet dienen voor artilleriewaarneming met in strumenten wegens de vrij sterke beweging bij wind. Voor dit doel zijn beter vrijstaande posten, ten behoeve van de maskeering achter een boom opgesteld. In de Illustration van 20 October 1917 is een lichte constructie aangegeven voor een artilleriewaarnemings-postook komt daarin voor een Duitsche post, welke zeer getrouw een boomstam nabootst (deze post was nog intact toen de stelling genomen werd; hieruit blijkt het succes van een dergelijke vermomming). Door mij werden in Holland toegepast posten bestaande uit 3 lange palen (heipalen of telefoonpalen), waarvan de middelste tusschen de twee andere werd opgeheschenaan den top van de mid delste was een stel katrollen bevestigd, waarover kabels liepen, waaraan een lichte lift was opgehangen, uitgebalanceerd door een tegengewicht. Het geheel werd met lichte staaldraadkabels geschoord. Deze posten waren zeer weinig zichtbaar en trefbaar, temeer daar de lift alleen bij gebruik werd geheschen; het geheel kon in eenige uren worden opgerichtde hoogte ervan bedroeg 30 a 36 Meter (zie fig. 41). Bij gebrek aan palen, als hier in Indië, kunnen ook Mannesman-buizen worden gebezigdde posten kunnen geheel geconfectionneerd worden opgelegd. 839

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 17