E. Onderlinge groepeering nan de elementen nan een nersterkie stelling. Een moderne stelling, ingericht voor hardnekkige verdediging, bestaat uit meerdere linies achter elkaar. De afstand der ver schillende linies moet zoodanig zijn, dat de aanvaller na het nemen ven de eerste, zijn artillerie moet verplaatsen om de twee de te kunnen aanvallen; moet dus afhankelijk van het terrein minstens 1 a 2 K.M. bedragen. In elke linie op zichzelf dienen de elementen der verdediging zoo goed mogelijk verspreid te zijnhoe intenser artillerievuur te wachten is, hoe verder dit principe moet worden toegepast. Zij bestaat dus niet uit één enkele loopgraaf, doch uit een net van loopgraven, waarvan de voorste de hoofdverdedigingslijn, de vuurstelling vormt, terwijl de andere zijn ingericht voor de opstelling van reserves ten behoeve van versterking der eerste lijn en c. q. voor een tegenaanval. Van Munnekrede, Mil. Spectator 1915, vermeldt eerste lijn is hoofdweerstandslijn, de tweede lijn is opnamelinie en de derde linie is voor den tegenaanval; Scharroo, Krijgsw., 1917, No. II, heeft achtereenvolgens de lijn der wachtposten, die derwoon- loopgraven en daarna de lijn voor den tegenaanval (de onder linge afstanden bedragen 100 a 300 M.T. T. wenken eeeft 150 M.) Het Engelsche velddienstvoorschrift gaat nog verder en splitst de eerste lijn weer in tweeën, n.l. een loopgraaf 0.45 M. breed en 1.40 M. diep, met 15 M. daarachter een gang, 0.60 M. breed en 1.80 M. diep. De eerste lijn dient alleen voor vuurstelling en de tweede voor gemeenschap. De woon- loopgraaf komt dan 25 M. daarachter en is zeer diep, tot 5 M. toe, en al of niet overdekt. De verschillende liniën zijn dan onderling verbonden door naderingsgangen op onderlinge afstanden van 200 a 500 M. deze dienen ook ingericht te zijn als gevechtsloopgraaf. Soms worden vóór de 1ste linie nog voorpostenstellingen inge richt, bestaande uit afzonderlijke stukken loopgraaf voor de hwl. Onder den invloed van het trommelvuur zijn de Duitschers er_ zelfs toe overgegaan geheele zones van 1000 M. diepte vóór de hwl. in te richten tot verdediging met mitrailleurs, opgesteld in granaattrechters en in kunstmatige opstellingen 840

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 18