In de loopgraven der eerste linie komen loopgraafmortieren, mijnwerpers en infanteriekanonnen (d.z. snelvuurkanonnen van 3 a 5 cM., die hagelkartetsen afvuren), ook antitankgeschut. De mitrailleurs worden opgesteld in eerste lijn tot bestrijking van de hindernis en verder tot bestrijking van loopgraven en naderingsgangen in geval van plaatselijke doorbraak; zij worden niet meer in sectiën vereenigd gebruikt. Hun aantal is in den tegenwoordigen oorlog zeer uitgebreid, zij komen soms voor in de verhouding van 1 per 10 M. Gebruikt worden lichte geweermitrailleurs van 10 K.G. gewicht, te bedienen door 3 man. Door ruime toevoeging ervan aan de bezetting kan de sterkte van deze zeer belangrijk worden ingekrompen, vooral, indien dit gepaard gaat met toe passing van zware hindernissen. Schuilplaatsen. In de eerste lijn komen zoo weinig mogelijk schuilplaatsen, alleen voor de wachten (bewaking 4 a 6 man per M. hwl) en elk bestemd voor 5 a 10 man; zij zijn gelegen onmiddel lijk in de eerste lijn of iets naar achteren, hoogstens 50 M. tusschen de tweede en derde lijn verspreid in het terrein, komen de schuilplaatsen voor de vole bezetting (van 1 man per 0.75 a 1 M.), elk voor 10 a 25 man, d.i. 1/4 a 1/2 sectie. Elke schuilplaats moet voorzien zijn van twee uitgangen. Hoe dieper de schuilplaatsen liggen onder het maaiveld, hoe beter de bewaking en hoe sterker de hindernissen moeten zijn, daar zij anders bij verrassing niet tijdig genoeg verlaten kunnen worden. Ook in de communicatie- en toegangsgangen zijn schuilplaat sen noodig in geval van verrassingsvuur; verder dient gerekend te worden op magazijnen, verbandplaatsen, enz. Bij een volledige ingerichte stelling dienen alle schuilplaatsen, gangen enz., namen of nummers te krijgen, terwijl op alle hoeken handwijzers of borden geplaatst moeten worden, daar bij de diep ingegraven gangen alle overzicht ontbreekt. Hindernissen. De eerste en tweede lijn van een linie krijgen voornamelijk hindernissen. 843

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 21