De lijn voor den tegenaanval niet, daar zij dien aanval te veel zouden belemmeren; voor de hwl wordt zoo mogelijk een strook versperd van 50 a 100 M. breedte met verschillende soorten hindernissen; zie b.v. Revue Militaire Suisse, Augustus 1915, waarin vermeld: een mijnenveld van 20 a40M. breedte, daarachter wolfskuilen met palen, dan een ijzerdraadversperring van Wi M. hoog, daarna een versperring van voetdraden 30 cM. hoog met lussen, die aan handgranaten verbonden zijn, eerst daarna komt een glacis van 20 a 30 M. breedte tot aan de vuurlijn. Dikwijls wordt een terreinstrook versperd met lange veervormige prikkeldraadslingers opgesloten tusschen twee ge wone draadversperringende vlug aan te brengen slingers zijn zeer moeilijk door artillerie op te ruimen, de voor-en achtergelegen versperringen verhinderen wegtrekken of -duwen der slingers. Ook worden toegepast hindernissen loodrecht op de linie, om uitbreiding van den vijand te verhinderen. Tegen verrassing dient eindelijk een versperring vlak vóór de loopgraaf. Luister posten worden aangebracht achter of in de voorste strook der versperringen. Steunpunten. Daar het moderne artillerievuur dwingt tot geheel uit elkaar nemen van alle elementen der verdediging en verspreiding daarvan in het terrein, zijn steunpunten, die dienen tot flankee ring der tusschenliniën en dus noodzakelijkerwijze een accumu latie van gevechtskracht bevatten, in eerste linie veroordeeld. In tweede linie buiten werkzaam artillerievuur zijn zij toe te passen om onmiddellijk doorstormen van den vijand na het nemen van de eerste linie te voorkomen. (Tijdens het in stelling brengen van de vijandelijke artillerie voor een systematischen aanval op de tweede linie wordt deze dan onder dekking der steunpunten gereed gemaakt.) Een moderne verdedigende stelling moet daarom zijn kracht vinden in een gelijkmatig sterke frontale verdediging. Steun punten daarin zijn niet meer flankeeringsinrichtingen, doch op zichzelf verdedigbare deelen van de stelling, die zijdelings uitbreiden van den vijand m.a.w. oprollen van de stelling verhinderenzij dienen in verband met dit doel van een rond- 844

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 22