gaande hindernis te worden voorzien. Toe te passen zijn vele kleine steunpunten, voorzien van moeilijk vernielbare mitrail leuropstellingen en schuilplaatsende onderlinge afstand hangt geheel van het terrein af. Voor den onderlingen afstand der steunpunten in tweede linie, die oorspronkelijk de tusschenruimten moeten bestrijken, geldt geheel het vermelde in V.V. Snijders 27 en 28 (zie o.m. een voorbeeld in de Revue Militaire Suisse, Juli 1916, met tusschenruimten van 500 M.) Maskeering, ook tegen waarneming van boven, dient voor namelijk te geschieden van afzonderlijke elementen als mitrail leuropstellingen, schuilplaatsen, batterijen. Maskeering van een geheele linie in ondoenlijk. Ontstaan van een moderne linie. In beginsel zullen twee of meer stellingen achter elkaar worden gekozen. Het ontstaan van het loopgravennet der eerste linie geschiedt echter niet volgens vooropgesteld ontwerp, doch ont wikkelt zich naar den loop der omstandigheden (zie b.v. Revue Militaire Suisse, Juli 1916.) De thans aanschouwde ingewik kelde systemen zijn een gevolg van de onmogelijkheid anders dan frontaal te kunnen aanvallen. De aanvaller is ten slotte genoodzaakt met sappen voorwaarts te gaan, iedere nieuwe parallel wordt ter verdediging ingericht, soms een stuk genomen vijandelijke loopgraaf ermee verbonden. De verdediger daaren tegen richt achter de hwl. nieuwe reservelijnen in; achter een door den vijand genomen loopgraafgedeelte om, verbindt hij de deelen der oorspronkelijke hwl. weer aan elkaar. Zoo ontstaat langzamerhand het bekende labyrinth, als vroeger slechts het geval was bij een systematischen aanval op een vesting. Bij mogelijkheid van omtrekking zijn dergelijke toestanden ondenkbaar. Het is n. m. m. echter niet uitgesloten, dat ook bij een strijd op Java de verdediging van smalle acces sen kan leiden tot inrichten van veldstellingen berekend op hardnekkige verdediging, dus in groote mate in de diepte ge groepeerd. Bij een ontmoetingsgevecht richt de verdediger natuurlijk oorspronkelijk één lijn in, maakt c. q. gedekte gemeenschap 845 I. M. T. 53. 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 23