zoover in het binnenland moeten zijn gelegen, dat de oefening zoo ongestoord mogelijk kan plaats hebben; zij moeten ge schikte centra vormen, welke zoo snel mogelijk kunnen worden bereikt en vanwaar de opzending naar de veldtroepen op de meest geschikte wijze kan plaats hebben. Wegens onbekendheid met de defensieplannen en de daarmede verband houdende bestemming der onderdeelen van het leger (thans nog bri gades) kan hier niet worden aangegeven, waar precies de standplaatsen der depots behooren te zijn. Het wil schrijver dezes echter voorkomen, dat met het oog op den langgerek- ten vorm van het eiland Java en de mogelijkheid voor den vijand om op verscheidene plaatsen te landen, het aantal van drie voor de depotst liefst niet te boven moet worden gegaan. In verband met den zeer uiteenloopenden graad van geoe fendheid der verschillende categorieën van militairen bij de depots en het verschil in natuurlijken aanleg der landaarden, zal hunne juiste indeeling in verschillende klassen vele moei lijkheden baren. Uitgaande van een vast schema van oefeningen en theorieën, omvattende alles, wat aan den Inlandschen desa-man moet worden onderwezen om van hem een bruikbaar oorlogssoldaat te maken, zal dit schema in periodes moeten worden onder verdeeld zoodanig, dat elk ongeoefende of nog niet geheel geoefende een of meer van die periodes zal hebben mede te maken. Hoewel de periodes voor eiken landaard precies het zelfde zullen bevatten, zal de benoodigde tijd voor het onder richt uiteenloopen, naarmate van den natuurlijken aanleg en de vroeger reeds opgedane geoefendheid. Van zeer groot belang is eene opleiding, geheel gericht op de eischen van den oorlog met absolute negeering van die, welke alleen voor vredestijd van belang zijn. De opleiding moet door het doen wegvallen van deze laatste eischen versneld worden, niet door de verschillende zaken vluchtiger te onder wijzen. Hoewel deze beginselen ongetwijfeld dezelfde zijn als die, welke bij het samenstellen der desbetreffende voorschriften en regelingen hebben voorgezeten, vrees ik toch, dat, zooals zij daarin zijn gesteld, geen voldoende waarborgen worden gele- 850

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 28