verd, dat het gestelde doel het vormen van een bruikbaar oorlogssoldaat zal worden bereikt. Gaan wij toch die voor schriften en regelingen na, dan bemerken wij, dat onze G. O. I., in punt 9 als doel van de recrutenopleiding in vredestijd, noemende: het geschikt maken om de oefeningen bij de veld- troepen met vrucht te volgen, volgens punt 10 daarvoor een tijd noodig acht van respectievelijk 5, 6 en 7 maanden alnaar- mate de recruut Europeaan, Amboinees of Inlander is. De opleiding van recruten in oorlogstijd zal zich bepalen tot het strikt noodzakelijke voor het vormen van te velde bruikbare manschappen, terwijl de daaraan bestede tijd niet lang kan zijn, hoogstens drie a vier maanden. Nu is de in oorlogstijd te verwerken oefenstof natuurlijk nagenoeg dezelfde als die in den G. O. I. vermeld. Maar bijv. de oefeningen in het maken van houtverbindingen en afdaken, de rekstok- en klimoefeningen en de meerdaagsche oefeningen zullen in oorlogstijd vervallen. Nu zou men ook kunnen zeggen, dat al hetgeen niet strikt noodig is tot het verrichten van de taak van den infanterist te velde bij den strijd tegen een B. V., den recruten niet worde onder wezen, doch dan zouden bij de exercitiën alleen vervallen de paradepas, de zwenkingen, het openen en het sluiten der gelederen; bij de theorieën: die over de inrichting van de Post spaarbank en de menages, de regeling der pensioenen en de verplichtingen van den inkooper en planton-keuken van de velddienstoefeningen: alleen die tegen den I. V. Wij zouden alzoo behouden een bijna even angstvallige en regelmatige behandeling van vrijwel dezelfde oefenstof als in vredestijd met behoud van de stramheid en juiste uitvoering bij de exercitiën, terwijl meer in het bijzonder, dus veelvul- diger, zullen moeten worden onderwezen de oefeningen in verspreide orde, waartoe o.a. het oplossen in gesloten brigades en het verspreiden der sectie op het exercitieterrein op de veel gesmade en tijdroovende wijze, welke ons reglement thans aangeeft. Zal men daarmede tot het doel geraken, m.a.w., zal men met een meer op dril dan op opvoeding gebaseerd en vrij omvangrijk systeem binnen 4 maanden, van den Inlander vooral, een bruikbaar oorlogssoldaat kunnen maken, waar men 851

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 29