geschreven, niet in het gewenschte spoor gaat en noodzakelijk dient te worden herzien. Zij zal, van onzen Inlandschen recruut vooral, wel een stram uitvoerder van gegeven bevelen kunnen vormen, maar noch een behoorlijk oorlogsschutter, noch een lichamelijk krachtig individu van hem kunnen maken, hem alles behalve weten te doordringen van den gewenschten sol- datengeest. Onze recrutenschool eischt, behalve bij de oefeningen in de verspreide orde, meestal stramheid en altijd juiste uitvoering (zie punt 4 en de 5e alinea van punt 6 der „Algemeene Bepa lingen") van de daarin voorgeschreven oefeningen, waar sommige (paradepas, zwenkingen) zeer goed zouden kunnen vervallen, andere (wendingen, oefeningen in de verspreide orde) eenvou diger samengesteld, weer andere (marsch met eenen, het naar beide zijden front maken) naar het gebied der gevechtsexerci tiën verwezen zouden kunnen worden. Dit vereischt tijd, welke ten koste gaat van de gevechtsop leiding in het terrein, zoodat het geen verwondering behoeft te wekken, dat aldus binnen 7 maanden laat staan dan in 4 geen behoorlijk soldaat te maken is van den inlandschen desaman, gehandicapt, als deze al is, doordat hij van nature anders is gekleed dan de dienst van hem eischt, anders is gevoed en dientengevolge weinig krachtig, bovendien geen aanleg heeft om te schieten, terwijl hij zelfs de taal, waarin het onder wijs wordt gegeven, niet kent. Te weinig zal er kunnen worden gedaan aan de oefeningen in het terrein, aan de marschen en verdere prestaties, welke de oorlog eischt, te weinig gelegenheid alzoo tot het kweeken van den waren soldatengeest. Of die bij den Javaan wel ooit in voldoende mate te ver krijgen zal zijn, zoo zullen velen twijfelend vragen en ook óf hij ooit zal zijn opgewassen tegen het soldatenmateriaal, waar over een B. V. beschikt? Dit laatste zal natuurlijk een open vraag blijven, zoolang dé practijk daaromtrent nog niets heeft uitgewezen; omtrent het eerste ben ik echter niet pessimistisch gestemd. In het karakter van den Javaan schuilt veel heldhaftigs, zijn literatuur is er het bewijs van en stellig zal hij, die daarvan kennis heeft geno- £56

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 34