Specialisten en arbeidsnerdeeling. Indien er een krachtig bewijs noodig ware om te laten zien, dat het zelfbedrog is te meenen, dat alle officieren van gezond heid een of ander plaats van gewicht in het leger met denzelfden goeden uitslag zouden kunnen vervullen, dan is deze in den tegenwoordigen grooten oorlog ruimschoots aanwezig: zulks niet te willen aanvaarden, opent de deur voor een onheil. Waar men ziet, overal bestaat een drang naar het specialisme. De kunst is te lang, het leven is kort. Hetgeen een mensch moet weten, wordt dagelijks vermeerderd door uitgebreide aanwassen. Men kan niet verwachten, dat de militaire arts een alwetende zou zijn in iedere wisseling zijner veelvuldige plichten. Van alle kanten zien wij dat specialistische organisatie ten dienste van den oorlog in uitgebreiden zin het kleine individueele pogen heeft vervangen. Dit is zeker even waar voor den Genees kundigen Dienst als voor eenig ander wapen (dienst) in het leger en misschien nog meer. De geneeskundige dienst van een leger in tijd van oorlog is groot, tot 10 van het aantal combattanten. Het personeel is natuurlijk verdeeld in groepen en daar verspreid, dikwijls ver van elkaar; het werkt in een aantal hulpinrichtingen van verschillenden aard, waarvan in het burgerlijk leven ieder op zichzelf den geheelen man zou eischen van een speciaal daar voor opgeleid persoon. Elders wordt gerekend, dat het in vredestijd 3H °/0 van het aantal combattanten onder zijne zorgen heeft. In oorlogstijd kan dit getal tienmaal zoo groot zijn. Veldslagen hebben thans over zeer uitgebreide fronten plaats en dikwijls op meer fronten tegelijk. Het aantal gevallenen in een slag bereikt thans onbegrijpelijk hooge cijfers. Over de maand October 1916 b. v. werd het aantal Britsche dooden en gewonden in de nieuwsbladen opgegeven als 78.000. De Fran- schen zagen zich na de 4 dagen vechten aan de Marne belast met 120.000 dooden en gewonden en hadden 4 maanden na 861 I. M. T. 54. 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 39