vulling van munitie en van voedsel leveren problemen op, waardig om door de meest geleerde militaire kopstukken te worden bestudeerd, doch zij zijn kinderspel vergeleken bij het probleem, waarvoor de Fransche militaire artsen stonden na den slag aan de Marne. Zij zullen kinderspel zijn, ver geleken bij de problemen, die de chefarts zal hebben te overwinnen na een slag van eenig gewicht. En deze zich voordoende vraagstukken zullen niet bevredigend worden op gelost tenzij door mannen van te voren geoefend om ze op te lossen. De organisatie, tactiek en administratie van den geneeskun digen dienst in tijd van oorlog is een speciaal vak, juist even eenig in zijn soort, evenveel omvattend en moeilijk aan te lee- ren als bacteriologie, chirurgie of eenig ander speciaal vak. Hij, die het grootste gedeelte van zijn vrijen tijd en zijn energie heeft opgeofferd aan de studie van de behandeling der militaire geneeskundige oorlogsmachine, zal zonder twijfel de vele zaken, die op dit onderwerp betrekking hebben, begrijpen, terwijl een ander geen tijd had ze te leeren, maar hij zal ook levendig beseffen, dat hij onvoldoende kennis bezit om op te treden als specialist voor chirurgie of bacteriologie. Zonder twijfel zullen de specialisten in laatstgenoemde vakken erkennen, dat hunne speciale opleiding hen niet in staat stelt een leidende rol te spelen bij den geneeskundigen dienst in oorlogstijd. De on vruchtbaarheid van den universaalspecialist, van den „Jan van alle markten thuis", is spreekwoordelijk. Het ligt niet meer binnen de grenzen van het menschelijke bevattingvermogen van een militairen arts om genoegzaam meester te zijn van alle onderwerpen, die men theoretiseh van hem eischt. Doch sommigen moeten deze tactische kennis hebben, anders komt er wrijving, verwarring, arbeidsverlies, chaos, onnoodig lijden, dood en uitputting. Hoe grooter het aantal menschen, 't zij combattanten, 't zij personeel van den geneeskundigen dienst, des te grooter de moeilijkheden, De moderne legers tellen millioenen en de overvloed van geneeskundige hulpmiddelen, waarmede zij thans zijn voorzien, voert tot moeilijkheden, wanneer er geen ge schoolde leiding en stevige organisatie is. Om eene matige kennis 863

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 41