in dit speciale vak te verkrijgen, wordt ernstige studie en oefening vereischt gedurende langen tijd. Zij, die zich het meest aan deze zaak hebben gegeven, zullen de eersten zijn om te erkennen, hoe onvoldoende hun kennis is. Studie brengt met zich het begaan van een geringer aantal fouten en fouten worden altijd geboekt met bloed, lijden en tranen en mogelijk met verzwak king van de nationale kracht. Langzamerhand wordt dit feit meer algemeen erkend en er worden steeds meer specialisten gevormd, zoowel wat hun eigenlijk geneeskundig als wat hun militair beroep betreft. Waar een leger uitgebreid wordt, moet ook het aantal geneeskundige officieren grooter zijn, daar ook de geneeskundige en militaire vraagstukken talrijker en uitgebreider worden; het aantal spe cialisten kan worden vergroot. En een van de speciale vakken is de behandeling van de militair-geneeskundige machine in tijd van oorlog, opdat zij den bevelhebber moge helpen en niet hinderen en opdat zij de menschheid te hulp moge komen. Voor deze functie is er in het burgerlijke leven geen enkel, die er ook maar eenigszins op gelijkt. Goede chirurgen en internis ten zijn er in de burgermaatschappij bij hoopen, maar taktisch ontwikkelde officieren van gezondheid kunnen alleen in een leger gevormd worden. De tijd, om ze te vormen, is de vre destijd. De tijd, om zich zelf te vormen, duurt lang en is moeilijk. Gelukkig is er slechts een betrekkelijk gering getal speciaal gevormde officieren van gezondheid noodig om in oor logstijd de samenwerking der groote meerderheid te regelen. leder is niet geschikt voor taktisch administratief werk,'t zij door aanleg of door neiging; zij, die er minder geschikt voor zijn, zou men kunnen toestaan door te gaan in andere onder deden van den dienst, die, waarvoor zij zich interesseeren en zich speciaal hebben bekwaamd. Ook ons leger heeft mannen, wijd en zijd bekend wegens het gezag, dat zij in hun speciaal vak genieten. Van dezen zou niet kunnen worden gevergd, tenzij zij zulks wenschen, dat zij hunne krachten verdeelen en dat zij hun speciaal vak zou den verlaten, waarin zij zich gedurende jaren lang hebben vervolmaakt, wegens de noodzakelijkheid om een verlate tak- tisch-administratieve opleiding voor den oorlog te ontvangen. 864

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 42