bereiden. Het zou hen de aanmoedigende overtuiging geven deskundigen te zijn in den vollen zin van het woord. Er zal geen verlate nuttelooze inspanning noodig zijn ingeval van nood om de onmogelijke poging te beproeven ronde bouten passend te maken op vierkante gaten. Zoo schreef de bekwame kolonel van den geneeskundigen dienst Munson, 8 maanden nadat zijn land den oorlog had verklaard aan de centralen, om opmerkzaam te maken op een verzuim, dat ook binnen dien tijd bij lange na niet is in te halen. Meerdere landen hebben tijdig in dit opzicht de bakens naar het getij verzet, en uit een opstel van den Amerikaanschen kolonel Hawthorne, vroeger militair attaché te Tokio, getiteld„Medical and sanitary department of the Japanese Army", kan men dan ook lezen, dat in het Japansche leger onder den geneeskundigen chef, die voor het algemeen en ruim overzicht is, nog twee souschefs staan meer voor détails, één voor den dienst der hospitalen enz., de andere voor den dienst bij den troep. Ook de commissie, ingesteld door den minister van oorlog in Nederland om hem voor te lichten omtrent de werking van den geneeskundigen dienst, zal het hier vóórgeschrevene voor oogen hebben gestaan, toen zij in 23 conclusies, waarin zij haar rapport aan het slot samenvatte (Nederl. Tijdschrift voor Geneeskunde, 20 April 1918'o. a. ver meldde: 16. De promotie der erkende specialisten, aan de militaire hospitalen 1ste klasse te verbinden, moeten met behoud hunner werkzaamheid als zoodanig gewaarborgd zijn. 10. Reorganisatie van de compagniën hospitaalsoldaten, als onderdeel van den militairen geneeskundigen dienst is dringend noodig. 11. De militair-geneeskundige opleiding van de res. officie ren van gezondheid is onvoldoende gebleken 13. De militair-geneeskundige opleiding der beroepsoffi cieren van gezondheid is onvoldoende geweest.... (op deze beide punten werd dezerzijds reeds in 1916 in „De Militaire Spectator" de aandacht gevestigd) 14. De onvoldoende opleiding van het personeel van den militair-geneeskundigen dienst is in de eerste plaats het gevolg van een sedert jaren bestaand te kort aan beroepsofficieren van ge zondheid. Dit tekort is een gevolg van de onbevredigende positie 866

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 44