Ooer nliegongdufefeen in bet algemeen en oner dynamische stabiliteit nan vliegtuigen in uerband met de beide laatste ongenalien. De laatste twee vliegongevallen zullen ongetwijfeld nog versch in ieders geheugen liggen. Ook de byzondere overeen komst tusschen beide ongevallen, nl. uitslippen in een bocht, gevolgd door een „nose dive" of „vol piqué" (ik ken daar nog geen geijkte Hollandsche uitdrukking voor), moeten wel te denken geven. Daar verder het groote publiek over het algemeen niets of weinig weet van stabiliteitsproblemen, terwijl als regel de aviateurs zelf zich daar ook niet te veel om bekommeren, meende ik, dat het misschien niet ondienstig zou zijn in het kort een overzicht te geven van wat men verstaat onder stabiliteit en hoe deze bevorderd of in gevaar gebracht kan worden, terwijl ik aan de hand van eenige windtunnelproeven, te Boston genomen, ook de vermoedelijke oorzaak van de twee recente ongevallen meen te kunnen aantoonen. Alvorens dat onderwerp te behandelen, wil ik het nog in 't kort hebben over vliegongelukken in het algemeen. Pers en publiek beginnen als regel elk ongeluk in de eerste plaats aan den motor te wijten. Vooral in Indië, waar indertijd, niettegen staande de dagelijksche regelmatige vluchten, waarbij motorpan nes niet voorkwamen, door een perscampagne achterdocht was opgewekt tegen de Hall-Scott motoren, is men daar zeer sterk in. Laat ik" daarom beginnen met te constareeren, dat slechts in zeer enkele gevallen het niet goed functioneeren van een motor iets te maken heeft met een vliegongeval. Een overlandvlucht makende, boven slecht terrein, zou een motorpanne den be stuurder in een leelijk parket kunnen brengen, doch dank zij het groote zweefvermogen der hedendaagsche machines (bij de Indische toestellen gemakkelijk 1 op 8), heeft men, mits hoog genoeg zijnde, en dit is natuurlijk het geval, volop tijd een landingsplaats te zoeken. In Indië zal men daar niet altijd even goed in slagen, doch levensgevaar is in zoo'n geval slechts in geringe mate aanwezig. Een eenigszins ervaren bestuurder kan zijn 868

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 46