Er zijn natuurlijk nog meer gevallen te verzinnen, waarbij een plotseling stoppen van den motor een catastrofe zou kunnen veroorzaken, zooals bv. gedurende het maken van een zeer scherpe bocht op geringe hoogte, bv. 10 M., doch dit kan en behoort ook vermeden te worden. Het feit, dat haperingen aan motoren over het algemeen geen ernstige gevolgen hebben, mag natuurlijk nooit als motief gelden om minderwaardige motoren te gebruiken. Welk eigen aardig verschijnsel doet zich hier echter voor? In tegenstelling met Holland, waar noodlandingen, blijkens de berichten, nog steeds aan de orde van den dag zijn, is het hier slechts één maal voorgekomen, dat een aviateur door motorpanne tot een landing op ongeprepareerd terrein gedwongen werd. Gaat men verder na, dat hier talrijke en lange vluchten over alle mogelijke onherbergzame terreinen, o. a. ook overlandvluchten met hydroplanes, zijn gehouden, waarbij afstanden van 400 K.M. zijn afgelegd, dan kan het slechts verwondering baren, dat het publiek nog steeds de motoren als eerste hoofdschul digen aanwijst. Over een vliegongeluk sprekende, hoort men van anderen kant weer dikwijls, „die en die had zich ingebonden en kon zich daardoor niet snel genoeg loswerken of „daardoor kon hij het toestel niet voor de aanraking met den grond verlaten" en dergelijke dingen meer. Alsof men in dit laatste geval een eigen snelheid van dikwijls meer dan 200 K.M. per uur hebbendedan niet te pletter slaat. Velen zijn huiverig om zich in het toestel met een riem vast te zetten, m. i. ten on rechte. Afgescheiden als redmiddel bij een val of een over den kop gaan, zit men ingebonden veel rustiger in de machine, vooral bij plotselinge bewegingen, zoodat men veel rustiger en krachtiger stuurt, daar men vooral bij het achteruittrekken van het stuurwiel een steun in de riem vindt. Ook bij een val echter is een riem, mits veerend aan het toestel verbonden, van groot nut. Wat gebeurt er bij een „nose dive", indien men niet ingebonden is? Stel, dat machine en aviateur beiden een snelheid krijgen van 200 K. M. per uur. Op het moment van treffen, wordt deze laatste dan met eenzelfde snelheid tegen den motor of tegen het instrumentenbord geslingerd. 870

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 48