Men vrage niet, wat daar van terecht moet komen zelfs bij veel mindere snelheden. Heeft men zich echter veerend in de machine bevestigd en is er vóór den inzittende nog genoeg ruimte om uit te veeren, dan zullen er gevallen mogelijk zijn, waarbij de schok zoodanig gebroken wordt, dat men er ten minste levend afkomt, hetgeen meerdere malen ook hier in Indië gedemonsireerd is. Een ieder, die een ernstig vliegongeluk heeft bijgewoond, zal ongetwijfeld de moeite, die men zal hebben om zich, zelfs geheel ongekwetst zijnde, zonder hulp los te werken, niet gering schatten. Men zit als het ware gevangen in een ijzerdraadversperring. De eenvoudige handbeweging, welke noodig is om zich van den riem te be vrijden, zal dan heusch geen gewicht in de schaal leggen. Mij zelf is echter eens een ongeval overkomen, waai bij de riem, na mij het leven gered te hebben in ieder geval gevrijwaard van ernstige verwondingen mij belet zou hebben de zitplaats, welke reeds ruim een meter onder water lag, te verlaten, indien hij niet op het juiste oogenblik gebroken was. Dit gaf mij toen aanleiding een eenvoudige bevestiging te verzinnen, die zich, na de noodige diensten verricht te hebben, automatisch losmaakt. In verband met het laatste vliegongeval hoorde ik te Bandoeng vertellen, dat een verkeerde afstelling van de vleugelvlakken den val veroorzaakt had. Deze voorstelling van zaken is buiten gewoon onwaarschijnlijk, daar men voor zoo iets wel over buitengewoon onbedreven personeel moet beschikken, daar verder een verkeerde afstelling nl. in die mate, dat daardoor de stabiliteit bedreigd wordt iederen aviateur onmiddelijk zal opvallen en omdat in de derde plaats het eenige resultaat van een dergelijke fout zal zijn: een eenigszins gewijzigde stand van den stuurhefboom om nl. de gemaakte fout te elimineeren. Een ander bericht uit de pers luidde, dat men den motor 5 centimeter op zijn bed naar voren had verplaatst. Bekend zijnde met de constructie der Amerikaansche machines, kan ik verklaren, dat, al had men zelfs dit plan gehad, de afme= tingen van den motorneus het totaal onmogelijk zouden ge maakt hebben. 871 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 49