Alvorens nu de bewegingen van een aeroplane in de lucht nader te beschouwen, nog eerst eenige opmerkingen over brandgevaar. Natuurlijk is brandgevaar nooit geheel uitgesloten. Zoolang men een voorraad van ongeveer 250 Liter ben zine in een tank onder luchtdruk (wat bij zoo'n voorraad niet vermeden kan worden in verband met de zwaartepuntslig ging) achter een motor aandraagt, die in werking zijnde, roodgloeiende uitlaatkleppen en buizen heeft, zal er kans op brand bestaan, in geval van lekstooten, dus in het alge meen bij een val of een te hardhandige landing. Gelukkig is echter een dergelijk gloeiende motor kort na het afzetten van contact in de lucht, zoodanig gekoeld, dat het brandge vaar heel wat minder wordt. Deze sterke afkoeling wordt tot stand gebracht, eenerzijde door de verdampende benzine, die door de cylinders circuleert, anderzijds door de om de cylinders strijkende lucht en het om de kleppen circuleerende koelwater. Vergeet men dus om vóór het treffen met den grond contact af te zetten, dan is steeds het ergste te vreezen. Na deze vrij langdurige uitweidingen over oorzaken, waaraan als regel vliegongelukken ten onrechte worden toegeschreven, stel ik mij voor met weglating van berekeningen, formule's enz. eenige stabiliteitsbeginselen in het kort te bespreken, een en ander aan de hand van aërodynamische onderzoekingen, welke door Prof. Hunsaker een autoriteit op dat gebied in het laboratorium der Massachusetts Technische Hooge- school te Boston werden gehouden. Deze proeven werden genomen met modellen van een gewone Curtiss-biplane- tractor en van een Clark idem, beiden vertegenwoordigers van het conventioneele Amerikaansche verkenningstoestel, waar toe ook de h.t.l. in gebruik zijn de Glenn Martin toestellen behooren. We zullen een aeroplane in vlucht dynamisch stabiel noemen, indien de machine aan zich zelf overgelaten de amplitude van een aanvankelijke afwijking in den een of anderen zin, neiging tot verminderen heeft, en onstabiel, wanneer zij uit zich zelf vermeerdert. De graad nu van stabiliteit of van het gemis daaraan, drukt men uit in den tijd in seconden, noodig om de 872

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 50