amplitude van een aanvankelijke afwijking tot de helft te ver minderen of tot het dubbele te vermeerderen. Hoofdzaak is nu, dat een afwijkende beweging geremd wordt door den weer stand der verschillende vlakken tegen de lucht (damping quality) en niet, dat door de afwijking herstellende koppels optreden. De dynamische stabiliteit wordt nu, behalve door snelheid der machine, bijna geheel beheerscht door een juiste rang schikking der verschillende verticale en horizontale vlakken om het zwaartepunt. Een machine, waar bij elke afwijking" herstellende koppels optreden, een zgn. statisch stabiele machine, is in rumoerige lucht buitengewoon lastig te besturen. De bewegingen kunnen soms zoo heftig worden, dat de machine ten laatste buiten controle van den bestuurder komt en tot een catastrofe aanleiding geeft. Beschouwen wij thans eerst de longitudinale beweging van een aeroplane en de afwijkingen daarvan. Deze bestaan uit een stampbeweging gepaard aan een rijzen en dalen van de geheele machine. Deze beweging nu is voor de tegenwoor dige aeroplanes bij normale snelheden geheel stabiel. Zoowel de practijk als talrijke laboratoriumproeven wijzen dit uit. Elke aanvankelijke afwijking (bv. veroorzaakt door een wind stoot, een beweging aan het stuurwiel, een plotselinge vermin dering van gewicht bommenwerpen enz.) wordt zeer snel gedempt door 'den grooten weerstand van het staartopper- vlak, werkende aan een langen hefboom. Bij kleine snelheden is echter de longitudinale beweging onstabiel. De amplitude s vergrooten zich, zoodat de golfbeweging hoe langer hoe sterker wordt en dan aanleiding kan geven tot een „nosedive ofwel een „stalling" (d.i. een zoodanigen steigerenden stand der machine, dat de draagvlakken hun maximum draagvermogen hebben bereikt, zoodat een vergrooten van den aangrijpingshoek juist een afne ming van het draagvermogen tengevolge heeft; verder werken om dezelfde reden de ailerons ook niet meer) met alle gevolgen daaraan verbonden. Een aeroplane wordt dus bij afneming der snelheid op een gegeven moment onstabiel. De snelheid, waarbij deze overgang optreedt, noemt men nu „critieke snel heid". Het is nu van het hoogste belang eenerzijds het be drag van die snelheid voor een bepaald toestel te weten, ander- 873

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 51