zijds deze snelheid zoo gering mogelijk te maken, zoodat men wijdere stabiliteitsgrenzen heeft. Dit verminderen van de cri- tieke snelheid geschiedt door den meest gunstigen vorm en helling van het staartvlak te zoeken en door de vleugelbe lasting per vierkante eenheid zoo gering mogelijk te maken. Statische stabiliteit in sterke mate is ongewenscht; het ideaal is geringe statische gepaard aan een groote dynamische stabiliteit, waarbij dus alle optredende golfbewegingen direct zwaar gedempt worden. Een dergelijk toestel is in rumoerige lucht gemakkelijk en prettig te besturen. Hiermede is ook ver klaard de afkeer van de meeste bestuurders tegen zijn „stabiele machines", waarbij dit alleen in statischen zin bedoeld wordt, en welks heftige bewegingen in eenigszins bewogen lucht, juist tot een oordeel van onstabiliteit leiden. Een groot gevaar van een dergelijke machine is vooral, dat bij het landen, dus in de buurt van den grond en van terreinhindernissen, zooals boomen, huizen, enz. plotselinge bewegingen kunnen optreden, die tot allerlei ongelukken aanleiding kunnen geven. Hieronder volgen eeriige vergelijkingen tusschen de Curtiss- en de Clark-machine. De Clark-machine heeft een kleiner staartoppervlak dan de Curtiss, doch bij de eerste is de staart zelf langer, dus de hefboom, waaraan de dempende krachten werken grooter. De hoek gevormd door staartvlak en draagvlak de be roemde open V bedraagt 5 graden bij de eerste tegen 3.5 graad bij de laatste. Bij groote snelheden is het Clark-toestel iets stabieler dan de Curtiss en wel voornamelijk als gevolg van de geringere vleugelbelasting. Daar deze laatste factor ook in hoofdzaak het zweefvermogen bepaalt, zoude men in Indië met zijn moeilijke landingsterreinen zijn eischen in dit opzicht zeer hoog hebben te stellen. Verder is bij de Clark de verplaatsing van het drukmiddel- punt geringer dan bij de Curtiss. Een korte verklaring is misschien niet overbodig. Onder dit punt verstaat men het aangrijpingspunt van de resultante van alle opwaartsche krachten, die op het toestel werken. Bij gewijzigden stand der machine verplaatst zich dit punt; hoe geringer nu die verplaatsing is, hoe stabieler de machine uit den aard der zaak. 874

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 52