hetgeen natuurlijk geheel te veroordeelen is. Het aannemen van de natuurlijke helling kan dus bevorderd worden door een verticaal vinvlak boven het zwaartepunt en door het van het midden naar de uiteinden opwaarts doen hellen der draag vlakken, het invoeren dus van de zgn. „dihedral angle". Lijken deze inrichtingen zeer afdoende in stil weer, bij rumoerig weer zijn zij wederom aanleiding tot allerlei heftige bewegingen. Elke windstoot of remous, die een geringe koersverandering tengevolge heeft, brengt ook een slingerbeweging in denzelfden zin voort, zoodat de besturing er niet gemakkelijker op wordt. Ook dit kan weer bij het landen gevaarlijk wordenhier ook dus liever een eenigszins neutrale machine met krachtige roeren. Eenige getallen om dit te illustreeren. Een Curtiss-machine, welke 10 graden naar rechts uit zijn koers giert (dus een zeer groot bedrag), heeft op de aileron een druk van 20 K. G. noodig om horizontaal te blijven, terwijl door den bestuurder gemakkelijk het viervoudige gegeven kan worden, zoodat elke afwijking direct krachtig gecorrigeerd kan worden. Er is echter nog een reden, waarom een aeroplane, die een bocht begint te maken, nog meer tracht te hellen. De buitenvleugel be schrijft nl. een grooteren boog, dus heeft meer snelheid, zoodat de „lift" ook grooter wordt en dus den buitenvleugel meer opheft. Aan den anderen kant, wanneer door een oorzaak de machine naar een kant overhelt, dan zal bij den vleugel, die naar beneden gaat, tijdens deze beweging de invalshoek tegen de bewegings richting (de zgn. angle d'attaque") vergroot worden en bij den anderen vleugel verkleind. Het gevolg is aan den eenen kant een vergrooten van den kopweerstand en aan den anderen kant een verminderen, met als gevolg een omzwenken naar de richting van den zich naar beneden bewegenden vleugel. Wat de slipbeweging betieft, kunnen wij dit gelijk stellen met een koersafwijking. Een toestel, welks lengteas naar rechts uit de koers begint af te wijken, zal zich aanvankelijk door de traagheid in de oorspronkelijke richting voortbewegen en verkeert dus geheel in den toestand van een machine, die naar links uitslipt. Een ieder, die dan ook wel eens geprobeerd heeft een bocht te maken, zonder zijn machine behoorlijk naar binnen te doen hellen, weet wat een „side slip" is. 877 I. M. T. 55. 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 55